سه‌شنبه, 4 مهر 1396


تماس با ما

ساری کیلومتر 3 جاده ساری - قائمشهر
کد پستی: 4815898643
تلفن : 4 ـ 01133347801
فاکس : 01133347800

آمار بازدیدکنندگان
کاربران آنلاین :10
بیشترین بازدید همزمان:100
بازدید امروز :160
بازدید دیروز :1861
کل بازدید :1156856
میانگین بازدید :1214
آخرین به روزرسانی:1396/07/03 13:26:28

 

    دکتر یخکشی : نیروگاه برقابی در مازندران توسعه می یابد 1393/06/31
دکتر یخکشی : نیروگاه برقابی در مازندران توسعه می یابد

دکتر یخکشی : نیروگاه برقابی در مازندران توسعه می یابد

به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مازندران :آقای دکتر محمد ابراهیم یخکشی مدیرعامل آب منطقه ای مازندران با تاکید بر بهره گیری از ظرفیت های مضاعف تاسیسات مجاری آبی در مازندران گفت : این استان دارای ظرفیت بسیار خوبی برای توسعه نیروگاه برقابی است که می توان با مشارکت بخش خصوصی و با     بهره گیری از روشهای BOT این نیروگاه ها را احداث کرد.

مدیرعامل آب منطقه ای مازندران ظرفیت توسعه برقابی در استان را بالغ بر 1700 مگاوات اعلام کرد و افزود : باید تلاش کنیم مطالعات این واحد ها را تکمیل کنیم و برای سرعت بخشیدن بر این کار کمیته ای را با عنوان کمیته توسعه نیروگاه برقابی که متشکل از 12 نفر از متخصصین فنی این شرکت هستند تشکیل دادیم که با جدیت این کار را پیگیری می کنند که امیدواریم بتوانیم در آینده نزدیک شاهد اجرای تعدادی از آنها در استان باشیم .

رئیس هیات مدیره آب منطقه ای مازندران در پایان با اشاره بر نقش این نیروگاه ها در اقتصاد منطقه به ویژه اشتغال ، هزینه نگهداری و بهره برداری این نیروگاه را بسیار پائین ، عمر مفید آنها را در مقایسه با نیروگاه حرارتی قابل توجه ،سازگاری اینگونه نیروگاه را با محیط زیست بسیار عالی برشمرد و افزود : با احداث بند و سدی که در بالا دست این نیروگاه ها احداث می شود از خسارات سیل به ویژه سیلاب های فصلی جلوگیری به عمل می آید.

 


    دکتر یخکشی : تأمین آب کشاورزی و شرب مازندران بدون توسعه سد سازی همیشه دچار مشکل است 1393/06/30
دکتر یخکشی : تأمین آب کشاورزی و شرب مازندران بدون توسعه سد سازی همیشه دچار مشکل است

دکتر یخکشی : تأمین آب کشاورزی و شرب مازندران بدون توسعه سد سازی همیشه دچار مشکل است

  آقای دکتر ابراهیم یخکشی مدیر عامل آب منطقه ای مازندران با بیان این مطلب در جمع مدیران و معاونین این شرکت گفت : در گذشته با نگاه به اینکه مازندران دارای آب بهنگام است سد سازی و ایجاد مخازن خیلی توسعه پیدا نکرد . اما امروز با رشد جمعیت و توسعه کشاورزی هر ساله ما برای تأمین آب شرب و کشاورزی با مشکل مواجه هستیم و اگر سد سازی  و تنظیم آب صور نگیرد کشاورزی و شرب ما همیشه دچار مشکل خواهد بود .

 یخکشی با بیان اینکه آب شرب همه شهرهای استان از آب زیر زمینی تأمین می شود افزود : شرایط استان به گونه ای است که هم باید کیفیت آب شرب را ارتقاء بخشیدیم و هم کمبود آب  شرب خیلی از شهرها را بر طرف کنیم و از سویی جمعیت 20 میلیونی گردشگری که در استان داریم باید تأسیسات آب شرب استان را متناسب با نیازمان در این بخش طراحی کنیم و برای این  بخش طرح مجتمع آبرسانی به شهرها و روستای استان را در برنامه داریم که امیدواریم با توجه ویژه ای که به این طرح ها خواهد شد طرح های مجتمع آبرسانی شهر ها و روستاهای استان عملیات شود.

رئیس هیأت مدیره آب منطقه ای مازندران میزان سرمایه گذاری در بخش طرح های عمرانی آب منطقه ای را در سال 92 بالغ بر 154 میلیارد تومان ذکر کرد و افزود : گرچه در مقایسه با سال 1391 رشد حدود 50 درصد در این بخش داشته ایم اما این رقم ها پاسخگوی نیاز اعتباری طرح های عمرانی ما نیست و انشاا... با حمایت مسئولین ارشد استان و وزارت نیرو این رقم در سالجاری و سال های بعد افزایش خواهد یافت .

مدیر عامل آب منطقه ای مازندران در پایان با اشاره به سخت بودن کار تأمین ، تقسیم و توزیع آب در سیستم های سنتی و اسیب پذیر بودن اراضی در سال های کم آبی و خشک فصلی گفت : در برخی از حوزه ها به ویژه در بخش شرق و مرکز استان میزان کاهش ما در برخی از رودخانه به بیش از 60 درصد کاهش داشته که همین رقم گویای دشوار کار در امر مدیریت آب به ویژه در مناطقی که هنوز مخازن ذخیره ایجاد نشده است می باشد .

 


    ششمین صعود گروه کوهنوردی آب منطقه ای مازندران به قله شاه دژ ساری 1393/06/29
ششمین صعود گروه کوهنوردی آب منطقه ای مازندران به قله شاه دژ ساری

ششمین صعود گروه کوهنوردی آب منطقه ای مازندران به قله شاه دژ ساری

      به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مازندران : گروه کوهنوردی آب منطقه ای مازندران در سالجاری در ششمین صعود خود موفق به صعود قله 2850 متری شاهدژ ساری شد .

     این گروه که متشکل از 12 نفر از کارکنان آب منطقه ای به نامهای آقایان رجبعلی کاغذلو، محمد دلیران ، حسین یوسفی ، محمد یوسفی، عسگری جمالی، علی کریمی ، حمید صادقی، علی خرقه پوش، ابراهیم منفرد، محمدرجبی، ابراهیم تقی  زاده وعلیرضا فلاح زاده بودند موفق شدند در یک اردوی دو روزه قله بلند شاهدژ را که در مجاورت روستای لنگر واقع در جنوب شهرستان ساری قرار دارد صعود نمایند .

شایان ذکر است گروه کوهنوردی آب منطقه ای مازندران بر اساس برنامه عملیاتی خود ماهیانه  صعود یکی از قله های بلند استان و در مواردی کشور را در برنامه دارد. که تا کنون موفق به صعود  قله های بلند  دماوند ،نرو ، تیزکوه،  ، شاه دژ و... شده است

 


    رضایی کلانتری :8913 متر مربع از بستر رودخانه دارابکلا ساری آزاد شد 1393/06/20
رضایی کلانتری :8913 متر مربع از بستر رودخانه دارابکلا ساری آزاد شد

رضایی کلانتری :8913 متر مربع از بستر رودخانه دارابکلا ساری آزاد شد

به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مازندران : آقای منصور رضایی کلانتری مدیر امور منابع آب ساری و میاندرود با بیان این مطلب گفت :با حکم مقامات قضایی شهرستان 8913 متر مربع از بستر رودخانه سیل خیز دارابکلا که توسط احدی از متجاوزین تصرف شده بود در شهریور ماه سالجاری آزاد شد.

وی با بیان اینکه حفظ و حراست از بستر رودخانه بر اساس قانون توزیع عادلانه آب در استانها به شرکت    آب منطقه ای مازندران واگذار شده است  و بستر رودخانه ها و مجاری  و منابع آبی جزیی از انفال عمومی محسوب می شود تصریح کرد : آزادسازی بستر مذکور حاصل تلاش سه ماهه همکاران وی در بخش حقوقی و مهندسی رودخانه بوده و تاکید کرد امور منابع آب  با انجام گشت های نظارتی از رودخانه ها  در طول شبانه روز ضمن جلوگیری از هر گونه دخل و تصرف در بستر رودخانه های منطقه با همکاری دیگر دستگاه ها از جمله قضایی و انتظامی تلاش دارند بستر هایی که از قبل توسط افراد سودجو تصرف شده به مرور آزاد نماید

 


    میزان بارندگی مازندران در طی 11ماه گذشته به 517 میلی متر رسید 1393/06/19
میزان بارندگی مازندران در طی 11ماه گذشته به 517 میلی متر رسید

میزان بارندگی مازندران در طی 11ماه گذشته به 517 میلی متر رسد

آقای دکتر محمدابراهیم یخکشی مدیرعامل آب منطقه ای مازندران با بیان این مطلب گفت: میزان بارندگی در استان مازندران در طی یازده ماه گذشته ( مهرلغایت مرداد) به رقم 517 میلی متر رسید که این رقم در مقایسه با مدت مشابه دو سال گذشته ، سال گذشته و دوره شاخص به ترتیب 25 درصد ، 12 درصد و 11 درصد کاهش نشان می دهد.

وی با اشاره به تاثیر بارندگی بر میزان آبدهی رودخانه ها گفت : حجم آبدهی رودخانه ها در استان نیز حدود 8/3 میلیارد متر مکعب بوده که در مقایسه با مدت مشابه دو سال گذشته ، سال گذشته و دوره شاخص آماری به ترتیب 49 ، 17 و 32 درصد کاهش نشان می دهد.

دکتر یخکشی با قدردانی از تلاش کارکنان آب منطقه ای در امر تامین ، تقسیم و توزیع آب در استان افزود : علی الرغم اینکه فصل زراعی جاری در برخی از رودخانه ها بالغ بر 50 درصد کاهش رواناب داشتیم اما تلاش شد از مقدار آب موجود به نحو مطلوب استفاده شود و ما با اجرای طرح هایی از جمله نوبت بندی، تنش های اجتماعی و آبی را به حداقل رسانیدیم .

مدیرعامل آب منطقه ای مازندران تصریح کرد در سالجاری حدود 300 میلیون متر مکعب آب از سدها        رها سازی و در اختیار کشاورزان قرار گرفت که این رقم معادل 80 درصد از ذخیره آب سدهای استان        می باشد.

ایشان در پایان در خصوص وضعیت فعلی ذخیره آب سدهای استان گفت : در حال حاضر حدود             150 میلیون متر مکعب آب در سدهای استان وجود دارد که 100 میلیون متر مکعب آن مربوط به سد البرز به دلیل عدم  بهره برداری کامل از شبکه آبیاری و زهکشی آن است و مابقی مربوط به سد شهید رجایی و دیگر سدهای استان می باشد که انشاا... برای کشت دوم و ذخیره برای سال زراعی آتی مورد استفاده قرار می گیرد.

 


    قدردانی 33 روستای اسفیورد شوراب از آب منطقه ای مازندران 1393/06/11
قدردانی 33 روستای اسفیورد شوراب از آب منطقه ای مازندران
  به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مازندران : اجرای پروژه لایروبی و آزادسازی بستر و حریم رودخانه اسفیورد شوراب موجب  رضایت کشاورزان 33 روستای منطقه و مجاورین  رودخانه در محدوده شهری شده است . کشاورزان مذکور با قدردانی از اقدام شایسته و خوب دولت در این بخش از معاونت برنامه ریزی استانداری مازندران بخاطر تخصیص اعتبار،دادستان مرکز استان بخاطر صدور حکم قضایی جهت آزادسازی بستر و حریم تصرف شده و از مدیرعامل آب منطقه ای مازندران بخاطر اجرای پروژه ی لایروبی قدردانی نمودند. این کشاورزان که هر ساله جهت تامین آب زراعی خود با مشکل انتقال و توزیع آب مواجه بودند در فصل زراعی سالجاری حدود 7 کیلومتر از نقاط بحرانی این رودخانه لایروبی و مشکلات انتقال و توزیع آب این مناطق تا حدود زیادی مرتفع شد. رودخانه اسفیورد شوراب که بخشی از آب رودخانه تجن را به سمت اراضی غرب ساری هدایت می کند برای اولین بار در سالهای اخیر بخشی از نقاط بحرانی آن لایروبی شد که انجام آن ضمن ارتقاء راندمان آب و کاهش میزان خسارات سیل امر توزیع و بهره برداری آب را نیز تسهیل بخشیده است شایان ذکر است از 11 کیلومتر از نقاط بحرانی این رودخانه تا کنون 7 کیلومتر آن لایروبی و بستر و حریم آن آزادسازی شد.و 4 کیلومتر باقیمانده انشالله تا پایان سال لایروبی  خواهد شد.
 


    پاشا : مزارع پرورش ماهی باید از اضافه برداشت آب خودداری نمایند 1393/06/11
پاشا : مزارع پرورش ماهی باید از اضافه برداشت آب خودداری نمایند
آقای مهندس امیر هوشنگ پاشا معاون بهره برداری شرکت آب منطقه ای مازندران با بیان این مطلب در جلسه شورای هماهنگی مدیران امور منابع آب شهرهای استان مازندران گفت : جهت حفظ کیفیت منابع آب به ویژه در رودخانه ها،  مزارع پرورش ماهی در استان  بایددارای سازه آبگیر مدرن ،مجهز به ابزار اندازه گیری شوند تا بتوانیم ضمن حفظ حقوق حقابه بران  کنترل بیشتری بر  کیفیت منابع آب داشته باشیم . پاشا زانوسی با اشاره به ضرورت توجه همه مدیران امور منابع آب به موضوع سیل ، آلودگی و برداشت شن وماسه  به عنوان سه موضوع اصلی در مبحث مدیریت مهندسی رودخانه های استان تصریح کرد : ما معتقدیم از همه ظرفیت های رودخانه به نحو مطلوب باید استفاده بکنیم اما این استفاده نباید موجب تخریب مجاری و منابع آبی ما شود و همه باید نسبت به حفظ این سرمایه ملی حساس و دقت داشته باشیم . وی در ادامه با تاکید بر بهره گیری از همه اختیارات تفویض شده جهت رتق و فتق امور مردم و حفاظت و   بهره برداری از منابع آب ، داشتن نظم در امور و انضباط کاری را برای مدیران و کارکنان شرکت  یک ضرورت برشمردند و خواستار بازنگری و بهبود روش ها در ارائه خدمات به مردم شدند. معاون بهره برداری آب منطقه ای مازندران در پایان از سیل و خشکسالی به عنوان دو پدیده و چالش  متناقض در بخش آب استان یادکرده و خواستار ارائه طرح های پیشگیرانه جهت مقابله با این دو پدیده در مناطق آسیب پذیر استان از سوی هر یک از مدیران شهرهای استان شدند.
 


    میرزاآقایی: 1540 متر از بستر رودخانه ماشلک نوشهر آزاد شد 1393/06/10
میرزاآقایی: 1540 متر از بستر رودخانه ماشلک نوشهر آزاد شد

میرزاآقایی: 1540 متر از بستر رودخانه ماشلک نوشهر آزاد شد

به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مازندران : آقای مهندس حسن میرزاآقایی مدیر امور منابع آب نوشهر و چالوس با اشاره به تعامل بسیار خوب محاکم قضایی شهرستان نوشهر به ویژه شعبه 101 دادگاه جزایی و شعبه سوم دادگاه حقوقی نوشهر با امور منابع آب گفت : در طی ماه گذشته شاهد سه فقره صدور احکام بر علیه سه نفر از متخلفین که اقدام به برداشت شن و ماسه و حفر غیر مجاز چاه و تصرف غیرمجاز بستر رودخانه ماشالک نموده بودند هریک به سه میلیون ریال ( جمعاً 9 میلیون ریال ) جزای نقدی محکوم شده و ادوات حفاری و برداشت نیز توقیف و بستر تصرف شده نیز به میزان 1540 متر در  رودخانه ماشلک آزاد شد.

وی با اشاره به ویژگی های رودخانه های منطقه به ویژه طغیان آنها به هنگام وقوع سیلابکه هر ساله خساراتی را به شهرها و شهرک های منطقه وارد می نماید ، از مجاورین رودخانه ها خواست از هرگونه دخل و تصرف غیر مجاز در بستر و حریم رودخانه خودداری نموده و چنانچه مواردی را  از سوی افراد سودجو مشاهده نمودند به امور منابع آب گزارش تا  برابر مقررات با متخلفین برخورد شود.

 


    تنظیم 10 میلیون متر مکعب از آب رودخانه زارم روددر منطقه هزار جریب نکا 1393/06/09
تنظیم 10 میلیون متر مکعب از آب رودخانه زارم روددر منطقه هزار جریب نکا

تنظیم 10 میلیون متر مکعب از آب رودخانه زارم روددر منطقه هزار جریب نکا

به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مازندران : آقای مهندس محسن گیلانی در مراسم بهره برداری از بند انحرافی و ایستگاه پمپاژ روستاهای برما ـ زروم با تشریح سیمای کشاورزی و وضعیت منابع آب منطقه هزار جریب نکا گفت : جهت تامین آب اراضی کشاورزی منطقه از آورد سالانه رودخانه زارم رود که حدود 90 میلیون متر مکعب است استفاده می شود.

وی با  اشاره به وضعیت تاسیسات آبی این منطقه گفت : تا کنون از 28 سردهنه سنتی منطقه هزار جریب نکا موفق شدیم 4 سردهنه مهم با حجم تنظیم 10 میلیون متر مکعب را به صورت مدرن احداث نمایم که بند انحرافی و ایستگاه پمپاژ برما ـ زروم یکی از این سردهنه های مهم است .

مدیر امور منابع آب بهشهر ، نکا و گلوگاه هدف از اجرای این طرح را تامین آب زراعی حدود 130 هکتار از اراضی کشاورزی برشمرد و افزود جهت احداث این سردهنه و پمپاژ ایستگاه برما ـ زروم    شرکت آب منطقه ای مازندران از محل اعتبارات استانی رقمی بالغ بر 6237 میلیون ریال هزینه کرده است .

وی با تشریح مشخصات این ساز آبی بر مشارکت مردم در حفظ ، بهره برداری و نگهداری از این سرمایه های ملی تاکید کرد.

در ادامه آقای سلیمی معاون فرماندار شهرستان نکا بابیان نقش آب در توسعه پایدار جوامع از تلاش شرکت آب منطقه ای مازندران در احداث و ایجاد اینگونه سازه های زیربنایی قدردانی نمود و افزود : امیدواریم          بهره برداری از این سازه مهم و حیاتی آن هم در یکی از مناطق محروم این استان موجب رونق اقتصادی در منطقه شود.

شایان ذکر است سردهنه زراعی برما ـ زروم در 70 کیلومتری جنوب شهرستان نکا در منطقه هزار جریب قراردارد.

 


    بهره برداری از سردهنه زراعی گلباد گلوگاه آغاز شد . 1393/06/08
بهره برداری از سردهنه زراعی گلباد گلوگاه آغاز شد .

بهره برداری از سردهنه زراعی گلباد گلوگاه آغاز شد .

به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مازندران : در پنجمین روز از هفته دولت بهره برداری از سر دهنه زراعی گلباد و گلوگاه با حضور فرماندار و جمعی از مسئولین شهرستان آغاز شد.

در آئین بهره برداری از این طرح ابتدا آقای مهندس محسن گیلانی مدیر امور منابع آب بهشهر و گلوگاه ، ضمن برشمردن اهمیت آب در شرق مازندران گفت : جهت تأمین آب زراعی 130 هکتار از اراضی کشاورزی و تأمین اب 27 هکتاراز آب بندان عملیات اجرایی سر دهنه گلباد در سال 1390 بر روی رودخانه مشی گلوگاه آغاز شد و پس از 30 ماه تلاش امروز در هفته دولت این طرح به بهره برداری رسید .

وی با اشاره به مشکلات سر دهنه های زراعی ، احداث اینگونه سر دهنه ها را موجب کنترل و تنظیم بهترمنابع آب ، کاهش هزینه مردم در بخش تولید و همچنین حفاظت از رودخانه بر شمرد و گفت : با احداث این سر دهنه که رقمی بالغ بر 3850 میلیون ریال هزینه در برداشته مشکلات 800 نفر از کشاورزان منطقه بر طرف شده است .

سپس آقای مهندس عیسی طوسی فرماندار شهرستان گلوگاه با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر ، حفاظت و حراست از منابع آب و سرمایه گذاری در این بخش را بسیار ضروری خواند و گفت : منطقه شرق مازندران به ویژه گلوگاه هم از لحاظ آب سطحی و هم از لحاظ آب زیر زمینی منطقه بسیار کم آب است و تنها دشت ممنوعه در شمال کشور است و ما انتظار داریم توجه ویژه به منابع آب این منطقه صورت گیرد.

وی با قدردانی از تلاش و توجه  شرکت آب منطقه ای مازندران به منابع اب این شهرستان ،  احداث سر دهنه زراعی گلباد را طرح بسیار ارزشمند برای مردم منطقه که عمدتا کشاورز هستند بر شمرد و گفت : انشاء ا... با احداث اینگونه طرح ها ما شاهد رونق اقتصادی خوب در این شهرستان خواهیم بود .

فرماندار گلوگاه در پایان تأکید بر ضرورت مشارکت مردم در امر حفاظت و بهره برداری از منابع آب خواستار استفاده بهینه مردم به ویژه صرفه جویی در مصرف اب شد  و اظهار امیدواری نمود با همراهی ه مردم سال جاری که سال کم آب و خشک بوده بخوبی سپری شود.

شایان ذکر است سردهنه زراعی گلباد دارای 18 متر سر ریز بوده که آب آن طی یک کانالی بتنی به طول 50 متر وارد انهار زراعی می شود.

 

 


1 2 صفحه:
« اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال »

© تمامی حقوق این وب‌سایت، متعلق به شركت سهامی آب منطقه‌ای مازندران است.  |  تولید و پشتیبانی: گروه دیبا