چهارشنبه, 26 مهر 1396


تماس با ما

ساری کیلومتر 3 جاده ساری - قائمشهر
کد پستی: 4815898643
تلفن : 4 ـ 01133347801
فاکس : 01133347800

آمار بازدیدکنندگان
کاربران آنلاین :8
بیشترین بازدید همزمان:100
بازدید امروز :530
بازدید دیروز :2216
کل بازدید :1194465
میانگین بازدید :1225
آخرین به روزرسانی:1396/07/23 11:42:54

 

    جمع آوری و ارزیابی آثار دانش آموزان در طرح ملی نجات آب در مازندران آغاز شد 1394/02/30
به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای مازندران با اتمام سال تحصیلی 94 – 93 دریافت آثار دانش آموزان شرکت کننده در مسابقات طرح ملی دانش آموزی نجات آب در مازندران آغاز شد .

 

 

آقای امرا... براری دبیر طرح دانش آموزی نجات آب مازندران ضمن اعلام مطلب فوق گفت:  تا کنون آثار دانش آموزان ادارات آموزش و پرورش مناطق نکا ،  ناحیه 1 و 2 ساری ، قائم شهر ، بابل ، بهنمیر، بلده ، رویان ، عباس آباد و تنکابن به دبیرخانه طرح ارسال و بیش از 300 اثار از 500 آثار ارسالی  مورد ارزیابی قرار گرفته است .

وی عنوان کرد:  آثار علمی ، ادبی و هنری شامل نقاشی ، روزنامه دیواری ، انشاء ، مقاله  تحقیق  ، عکاسی ، فیلم ، وبلاگ ، داستان ، شعر ، دست ساخت ها و ... که در سال تحصیلی 94 93  توسط دانش آموزان   باهدایت معلمین خلق و تهیه شده است بیانگر ارتقاء سطح آگاهی عمومی دانش آموزان در خصوص مسائل و مشکلات آب در هر منطقه از بویژه محل سکونت آنها  و اهمیت این ماده حیاتی در زندگی بشر است .

مدیر روابط عمومی شرکت آب منطقه ای مازندران در پایاناضافه کرد : پس آزمون طرح نیز در اردبیهشت 94 در 20 مدرسه در 11 شهر استان انجام شد و  این آزمون حدود 1700 دانش آموز مقطع متوسطه اول  شرکت و نتایج آن نیز بزودی استتخراج و پس از انعکاس به عوامل اجرایی طرح و مدیران ذیربط  برای طرح بعدی مورد استفاده قرار خواهد گرفت . 

 


    دوچرخه سوار کرمانشاهی در دیدار با مدیرعامل آب منطقه ای مازندران سفرخود را یک اقدام فرهنگی در راستای ابلاغ پیام ایثار و مقاومت شهدای عزیز و 1394/02/29
روح الله بصیری نیا دوچرخه سوار ایرانی اهل گیلانغرب، که حامل پیام ایثارگری های ملت ایران و نیز مدیریت بهینه مصرف آب در کشور است، پس از رسیدن به شهرستان ساری جداگانه با استاندار و مدیران عامل شرکت های آب منطقه ای و آبفای شهری دیدار و گفتگو کرد .

 

 

به گزارش روابط عمومی اب منطقه ای مازندران  در این دیدار آقای دکتر محمد ابراهیم یخکشی  مدیر عامل شرکت آب منطقه ای مازندران  ضمن اشاره  به  ضرورت یاد شهدا در جامعه و گرامیداشت یاد و خاطره آنها ، در زمینه مدیریت مصرف اب گفت : برای حل مشکلات آب کشور علاوه بر انجام کار سازه ای  هرگز نباید از فعالیت های فرهنگی و اثر گذار غافل شویم .

وی با بیان اینکه ایران ذاتا یک کشور کم آب است و حتی استان هایی مانند مازندران که در مقایسه با دیگر نقاط کشور نسبتا  یک استان برخوردار در بخش آب  تلقی می شوند. اما متوسط بارندگی ما در مقایسه با متوسط جهانی کمتر است و مشگلات فراوان در بخش تامین اب شرب و کشاورزی در استان داریم  . از یک سو همین مقدار آبی که داریم درست از آن استفاده نمی شود و لازم است  در این بخش ضمن آنکه هوشیاری لازم را به مردم بدهیم باید به شکل های مختلف بویژه با بهره گیری از ابزار رسانه ای به مردم اموزش داد . و اقدام جنابعالی که یک فعالیت فرهنگی و ورزشی است و عنوان بسیار ارزشمندی هم برایش انتخاب کردید می تواند در فرهنگ سازی  این ماده حیاتی و جلب توجه جامعه بسیار موثر واقع شود .

آقای  بصیر نیا نیز  ضمن  تشریح اهداف سفر خود  و  بیان برنامه کاریش در هر استان  گفت : هدف من از این سفر  با دوچرخه،  انجام یک فعالیت فرهنگی ، ورزشی با زنده نگهداشتن یاد و خاطره شهدا و همچنین ترویج فرهنگ مصرف بهینه اب  در استان هاست که بحمدالله استان مازندران از این حرکت استقبال خوبی کرده است .

 وی با بیان  اینکه سفر فرهنگی خود را طی سه مرحله از سال ۹۱ آغاز کرده است، گفت: سفرمن یک سفر صرفا ورزشی و یا توریستی نیست بلکه برای من ابعاد  فرهنگی و معنوی این کار مهم است .

این راکب دوچرخه ، با بیان اینکه این سفر حامل سه پیام شامل تجلیل از ایثارگریهای ملت ایران و خانواده معظم شهدا و تاکید بر بهینه سازی مصرف آب است، ادامه داد: مرداد سال گذشته مرحله سوم سفر خود را از حرم امام(ره) آغاز کردم و با گذشتن از شهرهای ایلام، همدان، استان مرکزی، قزوین، گیلان به مازندران رسیدم.

بصیری نیا مقصد بعدی خود را مشهد، سیستان  وبلوچستان، بندرعباس و هرمزگان عنوان و تصریح کرد: در نهایت با رسیدن به قم و مرقد مطهر حضرت معصومه(س) سفر خود را به پایان می رسانم.

 

 

 

 

 

 


    مسائل و مشکلات اجرایی سد هراز و شبکه ان با حضور تیمی از وزارت نیرو به سرپرستی مهندس صائمیان بررسی شد . 1394/02/27
به گزارش روابط عمومی اب منطقه ای مازندران : آقای مهندس صائمیان مدیر حوزه آبریز دریای خزر شرکت مدیریت منابع آب ایران که سرپرستی تیمی اعزامی از سوی آن شرکت را عهده دار بود در بازدید از سد مخزنی هراز و شبکه ان با بیان اهمیت این سد و نقش آن در تأمین اب کشاورزی و شرب دشت یکصد هزار هکتاری هراز گفت : وزارت نیرو اهتمام جدی برای تکمیل این سد مهم و شبکه ان دارد و این طرح جزء طرحهای اولویت دار این وزارت خانه می باشد . آقای مهندس صائمیان با تأکید بر تلاش برای حل مشکلات مالی این طرح بزرگ با بهره برداری از روش های متعدد مالی از جمله فاینانس اظهار امیدواری نمود شبکه این طرح مهم به موازات اجرای سد تکمیل تا مشکلات آبگیری انهار آن که عمدتا سنتی و و از کارایی پائینی برخوردار است ودشواریهای فراوان روبروست بر طرف شود . مدیر عامل آب منطقه ای مازندران نیز در این بازدید و جلسه با اشاره به مشکلات کمی و کیفی منابع آب استان و توزیع نامناسب بارش از لحاظ مکانی و زمانی و کاهش رواناب 42 درصد در سالجاری احداث تأسیسات ذخیره و انتقال آب در مازندران را از الزامات مدیریت منابع آب در این استان برشمرد و گفت : برای تأمین اب کشاورزی اراضی یکصد هزار هکتاری دشت هراز باید سد هراز و شبکه آن هر چه سریعتر تکمیل شود

 

 

 وی با بیان نقش این سد در تأمین اب شرب شهرهای آمل ، محمود آباد و شهرهای گروه الف مازندران که جمعیتی بالغ بر یک میلیون نفر را دارد گفت :برای تکمیل این طرح بالغ بر 500 میلیارد تومان اعتبار نیاز است که امیدواریم این اعتبار تأمین تا در یک برنامه پنج ساله ساخت این سد به اتمام برسد .

رئیس هیأت مدیره آب منطقه ای مازندران با وضعیت تأمین و انتقال و توزیع آب در دشت هراز افزود : مدیریت آب در این  حوزه به دلیل عدم وجود تأسیسات ذخیره آب و همچنین وجود بسیاری از سردهنه های سنتی انهار قدیمی بسیار دشوار است برای توزیع و انتقال آب باید هماهنگی متعدد بین شهرستانهای مختلف که از یک سیستم خاصی تبعیت می کند صورت گیرد .

شایان ذکر است مهندس صائمیان باتفاق تیم همراه از بخشهای مختلف عملیات اجرایی سد هراز ، سد انحرافی جمشید آباد و تعدادی از سر دهنه های سنتی منطقه بازدید و از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات تقسیم و توزیع آب در این حوزه قرار گرفتندد .

 

 


    خبرنگاران تهرانی از سد شهید رجایی بازدید کردند 1394/02/27
به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مازندران : یک گروه از خبرنگاران تهرانی در تور دو روزه خود به شهرستان ساری از سد شهید رجایی ساری بازدید به عمل آوردند .

 

 

در این بازدید که آقای مهندس نقیبی یکی از  اعضای شورای شهر ساری آنها را همراهی میکرد .ابتدا آقای مهندس حسن  نوروز محمدی مدیر امور بهر ه برداری سد شهید رجایی با اشاره به تاریخچه احداث این سد و اثرات مثبت آن گفت : این سد ضمن آنکه نقش بسیار مهم در تأمین آب شرب ساری و تولید انرژی برقابی و کنترل سیلاب دارد ، دشت حاصلخیز 50 هزار هکتار تجن را در سال های اخیر  بیمه کرده است .

وی با اشاره به وضعیت آبگیری سد در طی 17 سال گذشته تصریح کرد : در طی مدت بهره برداری طی 5 مرحله موفق به آبگیری کامل سد شده ایم ولی امسال به لحاظ  کاهش رواناب این حوزه میزان ذخیره آب در مقایسه با سال های بهره برداری این سد بی سابقه بوده بطوریکه حدود 34 درصد کاهش حجم ذخیره را در مقایسه با سال گذشته در این سد شاهد هستیم .

 سپس آقای امرا ... براری مدیر دفتر روابط عمومی شرکت آب منطقه ای مازندران ضمنبرشمردن چالش های منابع آب استان از جمله توزیع نامناسب زمانی و مکانی بارش در استان مازندران ، به کاهش 42 درصد ی رواناب در سالجاری اشاره کرد و گفت : با توجه به اینکه به ظاهر میزان بارش در این استان در مقایسه با دوره شاخص نرمال به نظر می رسد اما بارش ها عمدتاً غیر مؤثر و یا آنکه در زمان مورد نیاز اتفاق نیافتاده که به عنوان نمونه می توان به  برخی  ازبارش های  غرب استان در مهرماه سال 93 اشاره کرد که به دلیل عدم وجود تأسیسات ذخیره و کنترل، موجب خسارت سیل در استان شده و در نهایت وارد دریا گردید .

مدیر روابط عمومی آب منطقه ای مازندران با بیان اینکه برای تأمین آب شرب و کشاورزی استان راهی جز احداث سیستم های ذخیره ( سدها ) وجود ندارد گفت : گرچه به ظاهر استان مازندران از لحاظ منابع آب در مقایسه با دیگر استان های کشور یک استان برخوردار است اما برای تأمینآب شرب و کشاورزی خود با مشکل جدی مواجه می باشد و برای برون رفت از این مشکل اجرای سد و شبکه های آبیاری و زهکشی و همچنین اجرای طرح های آبرسانی متناسب با جمعیت ساکن و شناور از الزامات است که باید بدان عنایت شود .

وی در پایان با اشاره به نقش اصحاب رسانه در همراه کردن مردم با مدیریت منابع آب برای عبور از بحران کم آبی از اصحاب رسانه ها خواست نسبت به ترغیب و تشویق مردم در زمینه صرفه جویی در مصرف و استفاده بهینه  از آن  مدیریت منابع آب کشور را کمک نمایند .

در پایان یکی از خبرنگاران با بیان اینکه تصور نمیشد استان مازندران برای تأمین آب شرب و کشاورزی خود با چنین مشکلی مواجه باشد و سد شهید رجایی که ظرفیت تنظیم 200 میلیون متر مکعب را دارد امروز در این حوزه رودخانه آن با بیش از 80 درصد کاهش آبدهی مواجه شود و این نشان دهنده تغییر اقلیم و بیانگر وقوع یک خشکسالی در منطقه است که باید با تدبیر از آن عبور کرد .

وی با ابراز خرسندی از توانمندی های فرزندان این مرز و بوم درساخت این سازه های بزرگ و  حیاتی  ، احداث سد در استان هایی مانند مازندران را بسیار مفید و ارزشمند خواند  و گفت : با توجه به اینکه بخش زیادی از آب های سطحی استان در فصل غیر زراعی روانه دریا می شود باید تلاش شود زیرساخت ها مورد نیاز  این استان که خانه دوم  اکثر مردم کشور ماست  احداث و مشکلات مردم برطرف شود .

 


    مهندس کلانتری : سعه صدر کشاورزان خیلی از مشکلات کم آبی دشت تجن را برطرف می نماید 1394/02/21
آقای مهندس منصور رضایی کلانتری مدیر امور منابع آب ساری و میاندرود با تشریح وضعیت منابع آب دشت تجن در سال زراعی جاری گفت : نیاز آبی این دشت برای کشاورزی 450 میلیون متر مکعب است که سالانه حدود 200 میلیون متر مکعب از سد شهید رجایی 100 میلیون متر مکعب از آب بندان ها و 150 میلیون متر مکعب از آب زیرزمینی تامین می شود

که امسال علی الرغم ذخیره 70 میلیون متر مکعبی آب در آغاز آبگیری مجدد( شهریور 93 ) سد فقط حدود 60 میلیون دیگر بر حجم مذکور اضافه شده و حجم ابگیری سد در آغاز فصل زراعی  به 127 میلیون متر مکعب رسید و ما در مقایسه با سال گذشته کاهش حدود 34 درصدی ذخیره آب را در این سد شاهد هستیم .

وی بابیان اینکه میزان رواناب ما در این حوزه در سال آبی جدید به شدت کاهش یافته و رودخانه های حوزه میانی نیز دچار کاهش هستند گفت : چنانچه روند کاهش بارندگی ادامه یابد شرایط خشکسالی در این دشت بسیار شدید خواهد شد .

وی با اشاره به تلاش خوب شرکت آب منطقه ای مازندران جهت آبگیری آب بندان افزود : امسال خوشبختانه آب بندان های این شهرستان به میزان 100 درصد آبگیری شده است .

رضایی کلانتری با اشاره به نقش آب زیرزمینی در تامین آب زراعی گفت : همه باید تلاش کنیم تا این سرمایه ملی بدرستی مدیریت و کنترل شود و از حفر هر گونه چاه غیر مجاز خود داری نمائیم و برای اخذ پروانه به امورات منابع آب مراجعه نمائیم .

مدیر امور منابع آب ساری و میاندرود ، تغییر الگوی کشت متناسب با وضعیت کم آبی و خشکسالی را گام اول عبور از بحران یاد کرد و از کشاورزان خواست از روش های نوین آبیاری بهره و به نیاز آبی گیاه در مراحل رشد به ویژه شالی توجه کنند .

ایشان کنترل زهکش ها ، استفاده از پساب ها ، پوشش انهار سنتی ، استفاده تلفیقی از آب های سطحی و زیرزمینی ، جلوگیری از برداشت غیر مجاز و اجرای طرح نوبت بندی را از دیگر روش های صرفه جویی در مصرف آب در بخش کشاورزی برشمرد و گفت : سعه صدر کشاورزان کلی از مشکلات ما را حل خواهد کرد و همکاری مردم این نوید را به ما می دهد که بحران خشکسالی با کمک آنها قابل مدیریت خواهد بود .

 


    برای اولین بار مراسم تجلیل از بازنشستگان آب منطقه ای مازندران با حضور خانواده آنها برگزار شد 1394/02/20
به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مازندران : در آستانه بعثت حضرت رسول اکرم ( ص ) مراسم جشن و تجلیل از 20 نفر از بازنشستگان سال 93 آب منطقه ای مازندران با حضور خانواده آنها برگزار شد .

 

 

در این مراسم ابتدا آقای دکتر محمد ابراهیم یخکشی مدیر عامل آب منطقه ای مازندران با قدردانی از تلاش صادقانه و موثر افرادی که به افتخار بازنشستگی در سال 93 رسیده اند گفت : قطعاً اگر حمایت معنوی خانواده محترم این عزیزان نبود خدمتگزاری این همکاران موثر واقع نمی شد و  لذا بر همین اساس بود که تصمیم بر این شد که برگزاری جشن و تجلیل از بازنشستگان با حضور خانواده آنها انجام شود و این ارتباط بین شرکت و خانواده ها که مدتی هم قطع شده بود برقرار گردد و امیدواریم این ارتباط گسترده تر و با کیفیت بهتر اجرا شود .

وی بابیان اینکه هدف اصلی ما از این جشن و مراسم  ، تجلیل  و قدردانی از خدمات صادقانه 30 ساله 20 نفر از همکاران بازنشسته سال گذشته شرکت است تصریح کرد : تکریم از همکاران بازنشسته در این سطح گرچه لازم است ولی کافی نیست و باید ادامه دار باشد و باید تلاش کنیم فضایی با نشاط را برای این خانواده فراهم نماییم .

وی در ادامه با تاکید بر ضرورت و استمرار همکاری بازنشستگان  با شرکت و بهره گیری از تجربیات آنها از معاونت مالی و پشتیبانی و کانون بازنشستگان خواست بستر این مهم را فراهم تا انشا ا ... افراد به نحو شایسته بتوانند ادامه همکاری داشته باشند .

رئیس هیات مدیره آب منطقه ای مازندران در پایان با قدردانی از حضور تک تک خانواده ها از بازنشستگان خواست با تعصب و مسئولیت پذیری که در تک تک شما سراغ دارم در جهت اعتلای شرکت تجربیات ارزنده خود را به همکارانتان منتقل و با ارائه پیشنهاد سازنده این مجموعه را یاری نمایند .

در ادامه برنامه متنوع و شاد در زمینه موسیقی ، طنز، نمایش ، تقلید صدا و... توسط  تعداد از هنرمندان اجرا  و در پایان از 20 نفر از بازنشستگان سال 93 شرکت با اهدا لوح تقدیر و هدایایی قدردانی به عمل آمد .

 


    دکتر یخکشی : برای ایجاد تعادل در منابع و مصارف آب در مازندران باید 40 درصد از آبهای سطحی از طریق سد ها مهار شود 1394/02/19
دکتر محمد ابراهیم یخکشی مدیر عامل آب منطقه ای مازندران با بیان این مطلب که در حال حاضر تعادلی زمانی و مکانی بین منابع و مصرف آب در مازندران وجود ندارد به نحوی که میزان آب در غرب استان بیش از نیاز مصرف و در بخش مرکزی متعادل و در بخش شرقی آب موجود کمتر از میزان نیاز است و برای حل این مشکل تنها می توانیم با احداث مخازن ذخیره آن بر طرف کنیم افزود : البته این بدان معنا نیست که ما در بخش کشاورزی و شرب در غرب استان مشکل نداریم بلکه به دلیل عدم وجود تأسیسات ذخیره و کنترل حتی در غرب استان هم مشکل تأمین آب شرب و مشکل آب کشاورزی وجود دارد که باید سرمایه گذاری لازم انجام شود .و احداث سد آزارو د در تنکابن از الویت های این شرکت است

   رئیس هیات مدیره آب منطقه ای مازندران با تشریح وضعیت منابع تامین آب شرب استان تصریح کرد : خیلی از شهرهای استان هنوز با کمبود مواجه هستند روستاهای ما برخورداریشان کمتر از متوسط کشوری است به علاوه چون استان توریست پذیر است و گردشگران زیادی به اینجا می آیند این هم تقاضای آب شرب را افزایش و مشکلات ما در این بخش بیشتر می کند .

دکتر یخکشی با برشمردن نقش آب در تولید محصولات زراعی گفت : متأسفانه میزان بهره وری از آب استان به ویژه در بخش کشاورزی بسیار پائین است.  اساساً به ازای هر متر مکعب آب میزان تولید باید بیش از یک باشد ولی در استان کمتر سه دهم است و این بیشتر برمی گردد به عدم وجود  زیرساخت های  مناسب شبکه های آبیاری و زهکشی و بحث مدیریتی که باید به آن توجه شود .

  مدیر عامل آب منطقه ای مازندران از سیلاب به عنوان یک چالش یاد کرد افزود : ما در استان از لحاظ تعداد بیشترین رودخانه را داریم که به دلیل شرایط خاص جغرافیایی و عدم رفتار مسالمت آمیز با رودخانه هر سال شاهد سیلاب  های متعدد و خسارت ناشی از آن در استان هستیم .

  رئیس هیات مدیره آب منطقه ای مازندران در پایان سخنان خود با تاکید بر ضرورت همدلی و همکاری در بحث مدیریت منابع آب ، احداث سد در مازندران تا مرز مهار 40 درصد از آب های سطحی  را یک الزام برشمرد و گفت : تا کنون حدود 20 درصد از آب های سطحی استان از طریق سدها و آب بندان مهار می شود که با احداث سه سد در دست اجرا ی گلورد ، هراز و چالوس این رقم به 30 درصد و با احداث سدهایی همچون زارم رود ساری ، کسیلیان قائمشهر ، سجاد رود بابل و آزا رود تنکابن که جز الویت های استان در بخش مهار آب هستند  این رقم به 38درصد خواهد رسید.

 


    تأکید رئیس کارگروه سیل مازندران بر داشتن برنامه جامع و برخورداری از وفاق ، همدلی و همصدایی در مدیریت سیلاب 1394/02/16
آقای دکتر محمد ابراهیم یخکشی مدیر عامل آب منطقه ای مازندران در اولین جلسه کارگروه سیل استان با بیان اینکه این استان سیل خیز است و ما شاهد انواع مختلف سیل از ذوب برف ها گرفته تا بارندگی شدید و یا سیل کوتاه مدت و بلند مدت هستیم برای مدیریت سیلاب باید برنامه جامع داشته باشیم .

 وی با بر شمردن ویژگی های رودخانه های استان از جمله بازه کوتاه و شیب تند آن د رارتفاعات و تراکم جمعیت در حاشیه آنها بر بهره برداری بهینه از اعتبارت موجود تأکید کرد و گفت : باید این کارگروه پروژه های اولویت دار خود را مشخص و  بر اساس برنامه جامع که در این بخش تدوین می شود عمل کند .

وی با تأکید بر داشتن برنامه جامع در مدیریت سیلاب استان افزود : اگر در بخش مدیریت سیلاب برنامه جامع نداشته باشیم در هر سیل منفعلانه عمل خواهیم کرد و هر چه که زحمت بکشیم باز مورد هجمه و انتقاد قرار می گیریم و انتظارت مردم را نمی توانیم برآورده کنیم .

رئیس کارگروه سیل استان بر  ضرورت وفاق ، همدلی و همصدایی در مدیریت سیلاب تأکید کرد و تصریح نمود : اگر همدلی در بین همه دستگاه های تشکل ها و مردم در موضوع سیل باشد همه می توانیم از امکانات یکدیگر در مقابله با سیل و کاهش میزان خسارت آن و حل مشکلات سیل زدگان بهره بگیریم که البته این امر نیازمند تعیین سازو کار مشخص و معین است .

در این جلسه آقای مهندس محمودی از مدیریت بحران استان از کار گروه سیل به عنوان بازوی مهم دستگاه مدیریت بحران یاد کرد و گفت : این کارگروه باید در بررسی طرح های پیشنهادی مربوطه به سیلاب ، شناسایی و استفاده از توانایی های تشکل های مردم نهاد ، هدایت طرح های پژوهشی مدیریت سیلاب و ایجاد بانک اطلاعاتی نقش کلیدی را داشته باشد .

همچنین در این جلسه مدیر امور مهندسی رودخانه طی گزارشی  به علل وقوع سیل  اخیر استان در منطقه بلده و هراز و چگونگی پیشگیری از وقوع اینگونه سیلاب در استان پرداخت و خواستار اطلاع رسانی  آموزش همگانی و منظم در بخش مدیریت سیلاب شد .

 

 

 


    دکتر یخکشی : در این دولت توجه ویژه ای به طرح های آبرسانی مازندران شده است 1394/02/15
آقای دکتر محمد ابراهیم یخکشی مدیر عامل آب منطقه ای مازندران در جلسه مشترک با مدیر کل صدا و سیمای مرکز مازندران با اشاره به ضرورت طرح های مهار آب در مازندران به ویژه احداث سدهای مخزنی گفت : برای تامین آب کشاورزی و شرب استان راهی جز تامین آب از طریق سدها نداریم و برای این مهم برنامه ریزی شده تا 40 درصد از آب های سطحی استان در یک برنامه 15 ساله مهار شود .

 

 

وی بابیان اینکه سدها در استان ازتوجیه اقتصادی بسیار بالایی برخوردار هستند که یک نمونه خوب آن می توان از سد شهید رجایی نام برد گفت : این سد هم اکنون در بخش کشاورزی ، شرب ، تولید برق ، کنترل سیلاب و گردشگری در مرکز استان نقش محوری دارد .

مدیر عامل آب منطقه ای مازندران با تشریح طرح جامع آب شرب استان گفت : نیاز آب شرب استان هم اکنون در شهرها و روستاها جمعاً حدود 360 الی 400 میلیون متر مکعب در سال است که بخش عظم ان از طریق آب زیرزمینی تامین می شود اما با توجه به محدودیت هایی که در برداشت آب زیرزمینی به ویژه از لحاظ کیفی داریم ریل گذاری تامین آب از طریق سدها در استان آغاز شد و هم اکنون سه طرح مهم با حجم حدود 80 میلیون متر مکعب در شهرهای رامسر ، کتالم ، سادات شهر از سد میجران ، شهرهای گروه الف از سد البرز و شهر ساری از سد شهید رجایی در دست اجرا است و این دولت اعتبار خیلی خوبی در دو سال گذشته برای این طرح های  اختصاص داده و این امر سبب شد تا ما بتوانیم در آینده بسیار نزدیک از یک سوم از ظرفیت تصفیه خانه آب شرب ساری به میزان 500 لیتر در ثانیه برای شهروندان ساروی استفاده کنیم .

رئیس هیات مدیره آب منطقه ای مازندران یکی از ویژه های مهم منابع و تاسیسات آبی استان را ظرفیت بالای گردشگری آنها دانست و گفت : ما بدون آنکه تبلیغی انجام دهیم و دعوتی ازمردم داشته باشیم سالانه میلیون ها نفر بخشی از اوقات فراغت خود را در کنار این تاسیسات می گذارنند که نمونه بارز آن سد شهید رجایی و سد البرز و بسیاری از چشمه های آب معدنی و گرم استان از جمله چشمه آب گرم منحصر به فرد لاریجان می باشد که البته در حال حاضر شرایط آنها برای گردشگری مناسب نیست و نیازمند سرمایه گذاری در این بخش هستیم .

 آقای دکتر یخکشی امر مدیریت منابع آب در استان را بسیار دشوار اعلام کرد و گفت : در سال های اخیر به دلیل افزایش سطح زیر کشت ، رشد جمعیت به ویژه ورود جمعیت توریست و توسعه صنعت و خدمات نیاز آبی استان افزایش پیدا کرده و زیرساخت های این بخش چه در بخش مهار آب و چه در بخش شبکه های انتقال و چه دربخش آبرسانی متناسب با نیاز استان توسعه نیافته ، از سویی کشاورزی ما عمدتاً به روش سنتی انجام می گیرد و زمان کشت ما در استان در فصل گرما آن هم کشت هایی که به آب زیاد نیاز دارد انجام می گیرد لذا مدیریت آب همراهی مردم و دستگاه اجرایی را می طلبد که انتظار داریم صدا و سیما در این بخش ما را کمک کند .

مدیر عامل آب منطقه ای مازندران در پایان سخنان خود با تاکید بر ضرورت نگهداری و بازسازی تاسیسات آب و تامین هزینه های مربوط به انتقال و توزیع آب در استان ، از بهره برداران خواست نسبت به پرداخت حقوق دولت در این بخش اقدام نمایند .

آقای مقدس مدیر کل صدا و سیما نیز در این جلسه با بیان اینکه کشور ما ذاتاً یک کشور کم آب است و از گذشته دور اجداد و نیاکان ما برای استفاده بهینه آب روش ها و ابتکارات خاصی داشته اند  امروز موضوع آب نه تنها یک موضوع ملی بلکه موضوع جهانی و دغدغه همه کشور هاست گفت : واقعیت این است که بدون آب هیچ منطقه ای و کشوری توسعه نمی یابد و برای انجام این مهم همراه کردن مردم بسیار مهم است .

مدیر کل صدا و سیمای مرکز مازندران با اشاره به پیچیدگی مدیریت منابع آب و اهمیت و حساسیت آن درجامعه ، ارتقاء سطح کیفی منابع تامین آب شرب برای استان را بسیار ضروری برشمرد و گفت : همه باید کمک کنیم که طرح جامع آب شرب شما   در برنامه زمانبدی خود عملیاتی شود .

آقای مقدسی با تشریح ظرفیت صدا و سیمای مرکز مازندران در بخش تولید و بخش برنامه های رادیویی و تلوزیونی آمادگی این رسانه را برای فرهنگ سازی و آگاهی بخشی در بخش آب اعلام کرد و گفت : می توانیم با اطلاعات فنی که در اختیار مجمو عه شماست و توانمندی هنری که در مجموعه ما وجود دارد گام های خوبی در این زمینه برداریم .

 


    آقای مهندس سید حسن اسماعیلی به عنوان مدیر جدید حراست آب منطقه ای مازندران معرفی شد . 1394/02/14
به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مازندران : آقای دکتر محمد ابراهیم یخکشی مدیر عامل آب منطقه ای مازندران با بیان اهمیت و نقش حراست در دستگاه اجرایی از جمله آب منطقه ا ی گفت : رشد و بالندگی یک سازمان در گرو یک نظارت خوب و درست و صیانت از کارکنان و اماکن و تأسیسات آن است که مسئولیت خطیر این امر در هر دستگاه به عهده حراست و کارکنان وی گذاشته شده است .

مدیر عامل آب منطقه ای مازندران با بر شمردن مباحث نظارتی در صنعت آب گفت : انتظار داریم مجموعه حراست صنعت آب باید بتواند متناسب با سطح توقع و انتظارات مردم و کارکنان  بخش خود را  ارتقاء دهد و از ابزارهای لازم برای تحقق اهداف سازمانی بهره گیرد .

رئیس هیآت مدیره آب منطقه ای مازندران با قدردانی از تلاش آقای مهندس مجتبی قلی پور باقری مدیر قبلی حراست شرکت اظهار امیدواری نمود آقای مهندس سید حسن اسماعیلی که تجربه بسیار خوبی در مسئولیت مدیر شهرستان ، مدیر بخشهای مختلف ستادی از جمله  مدیر  دفتر مهندسی رودخانه و دفتر هیآت مدیره دارد بتواند از عهده مسئولیت خطیر حراست بر آید .

در ادامه مدیر کل حراست اداره کل استان با بر شمردن نقش حراست ها در دستگاه های اجرایی گفت : همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند : برای هر یک از ما هیچ معروفی بالاتر از صیانت از نظام و هیچ منکری بالاتر از تضعیف نظام نیست و این در حقیقت مهمترین وظیفه کلیدی مسئولین حراست در دستگاه های اجرایی است .

وی با بیان اهمیت آب و حساسیت آن در جامعه ،  نقش حراست در صنعت آب را بسیار مهم خواند و تصریح کرد : انتظار ما از مسئولین حراست در یک چنین دستگاه مهم ، حراست اثر گذار ، پاک و امین است حراستی که بنای کار خود را بر اساس قانون و شرع مقدس بگذارد  و در کار خود انصاف و عدالت را سر لوحه خود قرار دهد .

در ادامه   معاون مدیر کل حراست وزار ت نیرو و مدیر کل حراست شرکت مدیریت منابع آب با تشریح برنامه راهبردی آب کشور و بیان آسیب های این بخش رویکرد حراست وزارت نیرو را امری پیشگیرانه اعلام نموده و افزودند : اقدام پیشگیرانه باید مبتنی بر پیش بینی و تحلیل درست از مسائل باشد که این مهم در سایه همدلی و بهره گیری از مشارکت مدیران و کارشناسان خوب این صنعت محقق خواهد شد .

در پایان از زحمات آقای مهندس  باقری قدردانی و آقای مهندس سید حسن اسماعیلی به عنوان مدیر جدید حراست شرکت آب منطقه ای مازندران معرفی شد .

 

 


1 2 صفحه:
« اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال »

© تمامی حقوق این وب‌سایت، متعلق به شركت سهامی آب منطقه‌ای مازندران است.  |  تولید و پشتیبانی: گروه دیبا