چهارشنبه, 26 مهر 1396


تماس با ما

ساری کیلومتر 3 جاده ساری - قائمشهر
کد پستی: 4815898643
تلفن : 4 ـ 01133347801
فاکس : 01133347800

آمار بازدیدکنندگان
کاربران آنلاین :10
بیشترین بازدید همزمان:100
بازدید امروز :466
بازدید دیروز :2216
کل بازدید :1194401
میانگین بازدید :1225
آخرین به روزرسانی:1396/07/23 11:42:54

 

    تاکید استاندار مازندران بر ضرورت بازسازی و مرمت آب بندان ها در جلسه شورای حفاظت منابع آب استان 1394/03/31
قای دکتر ربیع فلاح استاندار مازندران در جلسه شورای حفاظت منابع آب استان با اشاره به کاهش نزول باران و آبدهی رودخانه ها در سال های اخیر و خسارت ناشی از کم آبی در بخش کشاورزی گفت : برای جبران بخشی از کمبود آب زراعی در استان تا تکمیل سدها و مخازن در دست اجرای استان راهی جز بازسازی و مرمت آب بندان ها ی استان که تعداد آن بالغ بر 800 قطعه در سطح

 

آ 17000 هکتار و با حجم ذخیره 370 میلیون متر مکعب می باشد نداریم و باید در کوتاه مدت اعتباری را برای مرمت و بازسازی این آب بندان ها اختصاص داده و حجم ذخیره آب آن را افزایش دهیم که می تواند این حجم ذخیره تا دوبرابر افزایش یابد .

وی با اشاره به عقب ماندگی استان در بخش سدسازی ، ساخت مخازن آبی را برای مدیریت منابع آب در استان یک ضرورت برشمرد و گفت : انتظار داریم اعتبارات طرح های عمرانی ما در بخش آب بطور کامل تخصیص تا ساخت این طرح های زیربنایی تسریع شود .

دکتر فلاح بابیان اینکه شورای حفاظت منابع آب استان باید پویاتر عمل کند و دارای برنامه عملیات روزانه باشد و کار حفاظت از منابع آب نباید به فصل زراعی ختم شود تصریح کرد: روند خشکسالی در استان رو به تزاید است . درمنطقه شرق استان و بخش مرکزی شرایط خشکسالی بیشتر حاکم است . کمبود ذخیره آب در سد شهید رجایی زنگ خطر را به صدا در آورده همه باید دست به دست هم بدهیم تا مشکلات ناشی از خشکسالی به حداقل برسد .

استاندار مازندران بر تعیین الگوی کشت متناسب با نیاز منطقه و اقتصاد مردم تاکید کرد و یادآور شد : برای انجام این مهم نیازمند اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در سطح منطقه هستیم باید کشاورز ما از وضعیت افت  آب زیرزمینی و تبعات ناشی از آن آگاه شود . آنگاه بتوان  برنامه  15 گانه طرح احیاء و تعادل بخشی را در استان به خوبی اجرا نمود و شاهد نتایج خوب حاصل از اجرای این طرح مهم و ملی در سطح استان باشیم .

قبل از سخنان استاندار مازندران آقای دکتر محمد ابراهیم یخکشی مدیر عامل آب منطقه ای مازندران با تشریح مصوبات شورای عالی آب کشور در زمینه اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی آب زیرزمینی و بر شمردن تکالیف وزارتخانه های نیرو ، جهاد کشاورزی و کشور ،  برنامه عملیاتی این طرح را در استان ارائه و گفت : هدف اصلی این طرح تعادل بین میزان منابع با میزان مصارف در بخش آب زیرزمینی است و همه باید تلاش کنیم تا مشکلاتی از قبیل نشست زمین ، ورود آب شور دریا به آب شیرین و افت کیفیت آب در منطقه نباشیم  .

وی بابیان اینکه وضعیت منابع آب زیرزمینی در دشت بهشهر ، نکا و گلوگاه نامطلوب و دارای شرایط بحرانی است این دشت در این طرح به عنوان پایلوت انتخاب شده است .و آن را ممنوعه اعلام کردیم چرا که این منطقه ، منطقه ای کم بارش و اتکا بیش از حد آن به آب زیرزمینی است لذا برای توسعه کشت شالی و همچنین پرورش ماهی با مشکل مواجه هستیم بطوریکه از 255 میلیون مترمکعب آب مورد نیاز این دشت 72 میلیون متر مکعب از آب سطحی و 180 میلیون از آب زیرزمینی تامین می شود که این رقم بیش از ظرفیت آبخوان منطقه  است .

دکتر یخکشی با اشاره به اینکه استان ما از لحاظ مدیریت منابع آب شرایط خاص خود را دارد تصریح کرد : سدسازی از الزامات مدیریت منابع آب در استان است اما امر حفاظت از منابع آب که یک کار پیشگیرانه است باید به موازات کارهای توسعه ای مورد توجه همه قرار گیرد چرا که ما حتی در شرایط نرمال در این استان برای تامین آب شرب و کشاورزی با مشکل مواجه هستیم .تراکم جمعیت ما بسیار بالا و جمعیت شناور ما زیاد ، کشاورزی ما  آب طلب می باشد لذا بحث حفاظت را به عنوان یک سرمایه همواره در کنار کار توسعه ای خود باید مد نظر داشته باشیم .

مدیر عامل آب منطقه ای مازندران با تشریح برنامه عملیاتی طرح تعادل بخشی در استان بر نصب کنتور هوشمند به ویزه بر روی چاه های صنعتی ، شرب ، تاسیسات خدماتی و انطباق آن با کشت تاکید کرد .

وی در پایان با تشریح اقدامات اضطراری شرکت آب منطقه ای مازندران برای عبور از بحران  میزان کاهش حجم ذخیره سده و آب بندان ها را در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود 80 میلیون متر مکعب اعلام کرد و افزود : این مقدار می تواند با مدیریت مشارکتی و صرفه جویی جبران شود و نگرانی های موجود در این زمینه برطرف گردد .

 

 

 


    تاکید مدیر عامل آب و فاضلاب کشور بر تسریع در طرح آبرسانی به شهرهای گروه الف مازندران 1394/03/27
آقای مهندس حمید رضا جانباز مدیر عامل آب و فاضلاب کشور در بازدید از تصفیه خانه و خط انتقال طرح آبرسانی به شهرهای گروه الف مازندران از سد البرز گفت : این طرح به جهت اهمیتی که برای مردم منطقه از جمله شهر های بابل ، بابلسر ، فریدونکنار ، امیر کلا و خزر شهر و روستاهای مسیر دارد تلاش خواهیم کرد اعتبارات مورد نیاز این طرح را به موقع تأمین تا مطابق با برنامه زمانبندی خود تکمیل شود .

 

 

وی با قدردانی از دکتر یخکشی و همکاران وی در آب منطقه ای مازندران و همچنین قدردانی از نمایندگان و مسئولین منطقه روند پیشرفت این طرح خوب ارزیابی کرد  و تصریح نمود : همدلی و هماهنگی  خوبی بین عوامل اجرایی طرح  با مسئولین منطقه جهت اجرای هر چه بهتر این طرح مهم وجود دارد و نمایندگان محترم شهرستان بابل و بابلسر پیگیری بسیار خوبی در این زمینه دارند .

آقای مهندس جانباز با بیان اینکه در سال گذشته 100 درصد اعتبار این طرح تخصیص یافت افزود :

امسال نیز تلاش ما این است  همه اعتبارات در نظر گرفته به این طرح تخصیص  یابد و در گام بعدی از منابع دیگری نیز کمک گرفته شود .

 در این بازدید ابتدا آقای دکتر محمد ابراهیم یخکشی  مدیر عامل  آب منطقه ای مازندران با بیان  ویژگی های  این طرح از جمله تأمین آب مورد نیاز 650 هزار  نفر از مردم  منطقه گفت :  تا کنون 10 درصد  از عملیات اجرایی تصفیه خانه بزرگ این طرح به ظرفیت 1500 لیتر در ثاینه انجام شد و خط انتقال این طرح که مجموعا به طول حدود 83 کیلومتر  می باشد تا کنون حدود 42 کیلومتر آن انجام شد که 5 / 31 کیلومتر آن مربوط به قرارداد قبلی و 10 کیلومتر آن مربوط به قرار داد جدید است .

یخکشی با ببان توانمندی عوامل اجرایی این طرح گفت : پیمانکاران این طرح از ظرفیت بسیار خوبی  در زمینه اجرای  این  پروژه برخوردار هستند که در صورت تخصیص اعتبار می توانند جبهه های جدیدی را شروع کنند وی افزود  : در این طرح علاوه بر پیمانکاران دسته دوم سه پیمانکار اصلی در بخش تصفیه خانه ، اجرای خط انتقال و تأمین لوله فعال هستند.

مدیر عامل آب منطقه ای مازندران میزان اعتبارات این طرح در سال 93 را مبلغ 385 میلیارد ریال و میزان اعتبار سال 94 را 440 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت : از ابتدای این طرح تا کنون بالغ بر 930 میلیارد ریال هزینه شده و پیش بینی می شود این رقم تا پایان تکمیل طرح  به عدد 2470 میلیارد ریال برسد و در سال 96 کل طرح تکمیل گردد .

 

 


    درخشش دو دانش آموز مازندران در جشنواره کشوری فرش هنر ملی – آب مایه حیات 1394/03/26
به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مازندران دو دانش آموز مازندران از شهر های نکا و چمستان به نامهای سید فاطمه حسینی و نگین احمدی موفق شدند در جشنواره کشوری فرش هنر ملی – آب مایه حیات رتبه برتر را کسب نمایند.

 میزبانی این جشنواره را که آموزش و پرورش خراسان جنوبی به عهده داشت این دانش آموزان توانستند با ارائه نقاشی ارزشمند که با بهره گیری از ذهن خلاق آنها بوده ضرورت حفظ منابع آب را بر روی طرحی از فرش خلق نموده که آثار ارسالی آنها در بین آثار ارسالی برگزیده و حائز رتبه برترشدند که با اهدا لوح تقدیر و هدایایی از آنها تجلیل به عمل آمد.

 


    رها سازی آب به شالیزاری مشک آبادجویبار . 1394/03/24
به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مازندران : رها سازی آب به اراضی مشک آباد جویبار انجام شد .

 

 

    آقای مهندس جواد طوسی با بیان اینکه رها سازی آب در محدوده تحت پوشش شبکه تجن در شهرستان ساری ، میاندورود و جویبار بر اساس نوبت بندی انجام می شود تصریح کرد برای عبور از بحران کم آبی و خشکسالی طرح نوبت بندی آب از ابتدای فصل زراعی شروع و تا پایان این فصل ادامه خواهد داشت .

    وی با اشاره به کاهش 60 الی 70 درصد بارندگی به ویژه در ماههای اردیبهشت و خرداد در مازندران و کاهش 40 درصد رواناب رودخانه ها ی استان در سال آبی  افزود : برای اینکه بتوانیم از آب ذخیره شده در سد و آب بندانها نهایت استفاده را ببریم طرح نوبت بندی را با هدف صرفه جویی در مصرف اب  در بخش کشاورزی اجرا کردیم  .

    مدیر امور بهره برداری از تاسیسات آبی شرکت آب منطقه ای مازندران با تاکید بر ضرورت هماهنگی بین بخش تامین ،انتقال ،توزیع و مصرف کننده آب و  بهره برداری بهینه از شبکه آبیاری و زهکشی به ویژه پرهیز از برداشت غیر مجاز و دخل و تصرف در دریچه ها از کشاورزان خواست تا نسبت به فعال سازی چاه های کمکی و بهره گیری از آب زهکشی و برگشتی دربخش ساحلی  اقدام نمایند  .

    طوسی در پایان ضرورت همکاری مردم در طرح نوبت بندی آب را مهم برشمرد و گفت : علی الرغم محدودیت آب  در سد شهید رجایی که میزان ذخیره آن هم اکنون به میزان کمتر از 70 میلیون متر مکعب رسید گفت بیش از 200 نفر از نیروی انسانی به طور شبانه روزی مشغول تقسیم و توزیع آب در این دشت بزرگ هستند تا مقدار آب موجود را  براساس طرح نوبت بندی در واحدهای چهارگانه تجن  در اختیار کشاورزان قرار دهند و شالیزارهای مشک آباد جویبار که در منتهی الیه  واحد عمرانی یک تجن قرار دارد تا کنون طی چند نوبت آب گرفته که آخرین نوبت آن هفته گذشته از تاریخ 20 لغایت 22بوده و نوبت بعدی آن هم  انشاا... از تاریخ 25  خرداد شروع خواهد شد .

 

 


    معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی آب کشور از سدهای گلورد و هراز بازدید کرد 1394/03/19
آقای مهندس سیاری معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی مدیریت منابع آب ایران از سد های در دست اجرا گلورد و هراز و همچنین سایت سد در دست مطالعه زارم رود مازندران بازدید کرد.

   در این بازدید ابتدا آقای دکتر یخکشی ضمن اشاره به ضرورت احداث طرح های تأمین و انتقال گفت : سدسازی درمازندران از الزامات مدیریت منابع آب است و بدون احداث سد تأمین آب کشاورزی و شرب مردم بسیار دشوار و غیر ممکن می باشد .

وی بابیان اینکه امسال بیش از 8000 هکتار فقط در محدوده نکا و بهشهر به دلیل کم آبی به زیر کشت نرفت و برای تأمین آب شرب بسیاری از شهرهای استان با مشکل مواجه هستیم گفت : طرح جامع مطالعات آب شرب استان تهیه شده و برای ارتقاء کمی و کیفی آب شهر ها و روستا های استان راهی جز تأمین و انتقال آب از سد ها نداریم .

وی با بیان اینکه این استان یک عقب ماندگی تاریخی در زمینه احداث طرح های تأمین و انتقال آب دارد گفت : اعتبارات مصوب این طرح ها ناکافی است لذا انتظار داریم توجه بیشتری به طرح های عمرانی این شرکت به ویژه سدهای هراز ، گلورد و چالوس صورت گیرد .

سپس آقای مهندس سیاری معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی آب کشور ضمن ابراز خرسندی از پیشرفت بسیار خوب سد و شبکه گلورد بر تقویت اعتبارات این طرح با بهره گیری از روش های متعدد تأکید کرد و گفت : امیدواریم با پیگیری که در این خصوص صورت خواهد گرفت هرچه سریعتر بهره برداری اولیه ( آبگیری ) از سد و شبکه گلورد فراهم شود .

آقای سیاری با اشاره به اهمیت سد هراز برای دشت یکصد هزار هکتاری شهرهای آمل ، بابل ، محمود آباد ، فریدونکنار و بابلسر گفت : وزارت نیرو ساخت و تکمیل این سد را در اولویت سدهای در دست ساخت خود قرار داده و در تلاش است با بهره گیری از روش های مناسب اعتبارات مورد نیاز آن را تأمین نماید .

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی آب کشور در پایان با تأکید بر ضرورت و اهمیت رعایت مسائل فنی در اجرای این طرح های بزرگ گفت : در عین حال که باید سرعت در کار را همواره مد نظر داشته باشیم اما هیچگاه نبایداز دقت در اجرا با رعایت کامل مسائل فنی را غافل باشیم و بحمد ا ... همکاران ما در استان توجه ویژه به این مهم دارند .

ایشان همچنین از سایت سد زارم رود که مطالعات مرحله اول آن به اتمام رسیده بازدید و بر آغاز عملیات اجرایی آن پس از اخذ مجوزات قانونی تأکید کردند .

 


    برای حل مشکلات کم آبی دشت تجن جلسه ویژه ای با حضور معاون عمرانی استانداری مازندران برگزار شد 1394/03/18
به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مازندران : برای حل مشکلات کم آبی دشت تجن جلسه ویژه ای با حضور مهندس نبیان معاون عمرانی استانداری مازندران ، مدیران آب منطقه ای ، جهاد کشاورزی ، مدیریت بحران ، هواشناسی ، فرمانداران شهرهای میاندرود ، ساری و جویبار ، شیلات ، منابع طبیعی در محل آب منطقه ای مازندران برگزار شد .

در این جلسه آقای مهندس نبیان معاون امور هماهنگی عمرانی استانداری مازندران با اشاره به کاهش بارندگی ، شدت دما ، حجم ذخیره اندک آب در سد شهید رجایی و انتظارات مردم از مسئولین به دقت در مدیریت تقسیم و توزیع آب و استفاده بهینه از آن تأکید کرد و گفت : تلاش کنیم تا با شناسایی چالش ها و بهره گیری ار تجربیات سال های گذشته از آب موجود حداکثر استفاده را برده و نگرانی و دغدغه کشاورزان را به حداقل برسانیم .

وی با بیان اینکه تا پایان فصل زراعی هنوز زمان زیادی داریم و باید از هم اکنون برای کاهش خسارات ناشی از خشکسالی چاره اندیشی کنیم افزود : تجدید نظر در طرح نوبت بندی ، بهره گیری از منابع آب زیر زمینی مناطق دارای پتانسیل و انتقال آن به مناطق ساحلی که امکان حفر چاه وجود ندارد می تواند روشهایی جهت مقابله با  پدیده خشکسالی در این دشت مهم باشد .

سپس آقای دکتر محمد ابراهیم یخکشی ضمن تشریح وضعیت منابع  آب  استان از جمله دشت تجن گفت : امروز در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ما در سد شهید رجایی 38 درصد کاهش حجم ذخیره آب داریم یعنی حجم ذخیره آب ما در سد شهید رجایی 76 میلیون متر مکعب است که از این مقدار ما فقط می توانیم 50 میلیون متر مکعب از آن را در اختیار کشاورزان قرار دهیم وی با اشاره به کاهش 25 درصدی بارندگی در 7 ماهه سال آبی در این حوزه ، میزان کاهش روانا ب را دراین حوزه در طی 7 ماهه گذشته 82 درصد اعلام کرد و گفت : از شهریور گذشته تا کنون میزان آبی که در سد شهید رجایی ذخیره شد کمتر ار 70 میلیون متر مکعب بود و اگر نبود آب ذخیره شده سال گذشته که رقمی معادل 61 میلیون متر مکعب بوده است امسال با توجه به کاهش شدید آب ورودی به سد و همچنین رودخانه های میان حوزه ، شد ت گرما و تبخیر مشکلات کم آبی در این دشت دو چندان بود .

مدیر عامل آب منطقه ای مازندران با بیان اینکه آب مورد نیاز دشت تجن در شرایط نرمال بالغ بر 460 متر مکعب می باشد که از طریق سد ، رودخانه هار میان حوزه ، آب بندانها و آب زیر زمینی در هر سال تأمین می شود تأکید کرد : جهت مدیریت بهتر بر منابع آب موجود در هر یک از شهرستانهای این دشت باید کار گروهی شهرستانی نیز با محوریت فرمانداری تشکیل و نظارت روزانه خود را در امر تقسیم و توزیع آب داشته باشد تا 10000 هکتاری که در شهرستان ساری و میاندرود و 1350 هکتاری که در جویبار در معرض تهدید هستند مشکلات آنها به حداقل برسد .

در ادامه آقای مهندس حیدر پور رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران نیز با اشاره به وضعیت کشت برنج در استان گفت : به دلیل کم آبی در استان بیش از 8000 هکتار از اراضی شرق مازندران به ویژه در محدوده شهرستانهای نکا ، بهشهر و گلوگاه به زیر کشت نرفته و بیش از 6000 هکتار از اراضی نشاء شده تحت استرس هستند و این عدد هر روز رو به افزایش است لذا برای حل مشکل آب باید تمهیدات مناسب و تسهیلات کافی در اختیار دستگاه و حتی مردم قرار دهیم و بتوانیم از آب زیر زمینی کمک بیشتری بگیریم تا از این شرایط عبور کنیم .

در پایان آقای مهندس احمدی مدیر کل مدریت بحران استان مازندران با اشاره به ضرورت هماهنگی و همدلی بین دستگاه و مردم به ویژه کشاورزان به آسیب پذیر بودن استان در زمینه خشکسالی اشاره کرد و گفت: اقلیم استان به گونه ای است که بایک شدت گرما رودخانه های استان از نفس می افتند و از سویی قطعات اراضی نیز کوچک و همه تلاش کشاروز ما ممکن است به هدر رود لذا باید همه توان خود را بکار گیریم .

وی با بیان اینکه علاوه بر بهره گیری از ظرفیت استانی باید از ظرفیت ملی نیز برای حل این مشکل بهره بگیریم تصریح کرد : اعتبارات حوادثی ما در این بخش کافی نیست لذا باید با بهره گیری از ظرفیت ملی که باید اطلاع رسانی مناسبی انجام شود از این ظرفیت کمک گرفت .

 


    معرفی تعدادی از متصرفین حریم و بستر رودخانه آزارود عباس آباد به مراجع قضایی 1394/03/17
به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مازندران : امور منابع آب تنکابن و عباس آباد طی نامه ای جداگانه افرادی که غیر مجاز اقدام به دخل و تصرف در حریم و بستر رودخانه آزارود را نموده بودند به حوزه قضایی عباس آباد معرفی نمود .

 در این نامه ها ضمن اعلام به مرجع قضایی مبنی بر درخواست کتبی از هر یک از متصرفین جهت رفع  تصرف و قلع و قمع اعیانی ها و عدم توجه و اقدام از سوی آنها تقاضا شد تا بر اساس تبصره 4 ماده 2 قانون توزیع عادلانه آب نسبت به صدور دستور جهت قلع و قمع بناهای احداثی اقدام نمایند .

  همچنین آقای ابوالحسن یوسف شعیبی مدیر امور منابع آب تنکابن و عباس آباد از مسدود نمودن کلیه راه های ورودی به رودخانه آزارود از محدوده جاده گاز تا معلم کوه در محدوده شهر نشتارود خبر داد و گفت : با همکاری شورای اسلامی و دهیاران منطقه و همچنین پیمانکاران بومی موفق به مسدود کردن جاده دسترسی به رودخانه در 6 منطقه با ایجاد ترانشه در محل ورودی به رودخانه شده که این روش ضمن آنکه همراهی مردم منطقه را در پی داشته ، میزان برداشت غیر مجاز  شن و ماسه از رودخانه در محدوده مذکور را  بیش از 90 درصد کاهش داده است  .

شایان ذکر است بستر مجاری آب از جمله رودخانه ها جز انفال عمومی محسوب می شود و دخل و تصرف در آنها موجب تشدید سیلاب و خسارت به دیگر مجاورین رودخانه ها می گردد

 


    اعلام آمادگی بنیاد ملی نخبگان استان مازندران جهت فرهنگ سازی در زمینه حفاظت و بهره برداری از منابع آب 1394/03/12
به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مازندران در نشست مشترک عوامل اجرایی طرح داناب با تعدادی از مدیران و کارشناسان بنیادملی نخبگان استان تجارب آب منطقه ای مازندران در زمینه اجرای طرح دانش آموزی نجات آب بیان شد

 و در ادامه یکی از مدیران بنیاد مذکور با اشاره به توانایی و ظرفیت بالای این بنیاد و نقش آن در شکوفایی و رشد افراد نخبه در سطح دانش آموزی و دانشجویی ، حفظ و حراست از منابع آب را یک امری ضروری برشمرد و افزود : دانش آموزان و دانشجویان نخبه ما در حفظ و حراست از آب که محور توسعه در هر کشور است می توانند نقش کلیدی به ویژه در امر فرهنگ سازی و ارتقاء آگاهی جامعه داشته باشند .

  این مقام مسئول با بیان اینکه درتلاش هستیم تا 15 مرداد جشنواره دانش آموزی در زمینه دریا را برگزار کنیم گفت : مقدمات این جشنواره مهیا شده و اطلاع رسانی در این زمینه انجام شد ، امیدواریم با بهره گیری از تجارب طرح ارزشمند داناب بتوانیم با کمک یکدیگر از همه منابع و مجاری آبی به ویژه اکوسیستم حیاتی دریای خزر حفاظت و توانمندیهای خود را افزایش دهیم .

 


    صعود گروه کوهنوردی آب منطقه ای مازندران به قله2800 متری شاهدژ کیاسر 1394/03/12
به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مازندران : گروه کوهنوردی شرکت آب منطقه ای مازندران در سومین برنامه کوهنوردی خود موفق به صعود قله 2800 متری شاهدژ کیاسر شد .

این گروه که متشکل از16 نفر از همکاران آب منطقه ای مازندران آقایان محمد دلیران ، علی خرقه پوش ، رجبی ، حسین یوسفی ، انتظاری ،  سعادت سعادتی، فلاح زاده ، مهران احمدی ، سید رمضان محمدی ، حمید صادقی ، نیکخواه ، علی کریمی ، کاغذلو ،موزون ، تقی زاده و عسکری جمالی  بودند در  عصر روز 6/3/94 از روستای لنگر حرکت خود را آغاز و  بعد از چند ساعت پیاده روی به محل استراحت رسیده و در روز پنجشنبه  7/3/94  بعد از اقامه نماز  صبح حرکت خود را مجدداً آغاز کرده ، بعد از 3ساعت پیاده روی موفق به صعود قله شاهدژ شدند .

 گروه کوهنوردی پس از  صعود ، نسبت به برگزاری آئین صعود از جمله شکر گزاری خداوند متعال اقدام  و قله را به قصد بازگشت به ساری ترک کردند .

 


    میزان بارش در مازندران در اردیبهشت ماه در مقایسه با دوره شاخص 68 درصد کاهش داشته است 1394/03/11
به گزارش روابط عمومی آب منطقه ایمازندران : آقای مهندس حسینعلی زبردست مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت با بیان این مطلب گفت : وضعیت بارش در اردیبهشت ماه سالجاری در مقایسه با دوره شاخص 46 ساله استان 68 درصد کاهش نشان می دهد که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل نیز 16 درصد کاهش نشان می دهد .

 

 

وی بابیان اینکه در هشت ماهه اول سال آبی  جاری ( مهر 93 لغایت اردیبهشت 94 ) توزیع بارش در استان از لحاظ مکانی و زمانی بسیار نامناسب بود و گفت : گرچه میزان بارش سال آبی جاری در مقایسه با سال گذشته حدود 5 درصد کاهش داشته اما توزیع نامناسب مکانی آن حکایت از افزایش 84 درصد بارش در منطقه رامسر آن هم در مهرماه 93 و کاهش 30 درصد بارش در شرق استان به ویژه حوزه تجن و نکارود  در هشت ماه گذشته دارد .

مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه ای مازندران گفت : بارش سال آبی جاری عمدتاً غیر مؤثر و یا باشدت بسیار بالا در مدت زمان کوتاه بوده کهمنجر به  وقوع سیلاب متعدد در منطقه غرب و مرکزی مازندران شده است .که هر یک از سیلاب خسارت فراوان مالی را در پی داشته کهنمونه اخیر آن بارش مربوط به فروردین ماه درمنطقه پلور و بلده بوده است که خسارت فراوانی مالی  به بخش بلده و هراز وارد نموده است .

آقای زبردست با بیان اینکه امسال بطور میانگین میزان رواناب ما درمازندران حدود 40 درصد نسبت به دوره شاخص به ویژه در رودخانه اصلی کاهش داشته است این شدت کاهش به گونه ای است کهما در رودخانه های مرکزی و شرق استان از جمله بابلرود ، تالار ، تجن و نکارود رقم کاهش را افزون بر 80درصد شاهد هستیم .

وی در پایان با بیان اینکه روزانه از منابع آب سطحی و زیرزمینی استان سنجش و اطلاعاتی جمع آوری می شود گفت : این اطلاعات بر اساس 180 ایستگاه آب و هواشناسی  موجود شرکت استخراج و در پایان هر ماه تجزیه و تحلیل و در اختیار دستگاه های ذیربط جهت استفاده و تصمیم گیری قرار می گیرد.

 


1 2 صفحه:
« اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال »

© تمامی حقوق این وب‌سایت، متعلق به شركت سهامی آب منطقه‌ای مازندران است.  |  تولید و پشتیبانی: گروه دیبا