سه‌شنبه, 4 مهر 1396


تماس با ما

ساری کیلومتر 3 جاده ساری - قائمشهر
کد پستی: 4815898643
تلفن : 4 ـ 01133347801
فاکس : 01133347800

آمار بازدیدکنندگان
کاربران آنلاین :9
بیشترین بازدید همزمان:100
بازدید امروز :168
بازدید دیروز :1861
کل بازدید :1156864
میانگین بازدید :1214
آخرین به روزرسانی:1396/07/03 13:26:28

 

    دکتر یخکشی : اضافه برداشت از چاه ها و بهره برداری از چاه های غیر مجاز سبب پیشروی آب شور دریا به سمت دشت های مازندران می شود 1394/10/30
آقای دکتر محمد ابراهیم یخکشی مدیر عامل آب منطقه ای مازندران در جلسه کارگروه آب شورای حفظ حقوق بیت المال استان مازندران بابیان این مطلب گفت : وجود بیش از 40000 حلقه چاه غیر مجاز و اضافه برداشت از چاه سبب می شود تا آب شور هم از سمت دریا و هم از سمت کف ، منابع آب شیرین زیرزمینی استان را تهدید نماید .

به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مازندران : آقای دکتر یخکشی با تشریح شرایط آب زیرزمینی استان و تفاوت آن با سایر دشت های کشور گفت : در سال های اخیر کشت مجدد با استفاده از آب زیرزمینی نیز سبب شد تا نظام مدیریت آب در این بخش بیشتر مورد تهدید واقع شود لذا از نظر ما اینگونه برداشت ها ، اضافه برداشت تلقی شده و نوعی انحراف از مجوز صادره محسوب می شود و بهره برداران باید برای اخذ مجوز به امورات منابع آب مراجعه تا در صورت وجود آب نسبت به اصلاح پروانه اقدام شود .

وی با بیان اینکه آب زیرزمینی برای استان مازندران که بیش از 90 درصد آب شرب آن از طریق چاهها تأمین می شود از اهمیت ویژه ای برخوردار است تاکید کرد همه باید برای حفظ کیفیت و کمیت آب زیرزمینی تلاش کنیم .

یخکشی افزود : اگر سفره ای از آب زیرزمینی در منطقه ای از دشت های ما شور شود امکان بازگشت آن دشوار و غیر ممکن است و اگر آب زیرزمینی یکی از دشت ها شور شود یک شکست زیست محیطی اتفاق خواهد افتاد و پایداری زیست محیطی منطقه از بین خواهد رفت .برهمین اساس دولت طرح احیاء و تعادل بخشی آب زیرزمینی را در سراسر کشور تعریف کرد تا در این بخش به توسعه پایدار برسیم .

مدیر عامل آب منطقه ای مازندران در پایان شرایط آبی سال زراعی پیش رو را نامناسب خواند و گفت : در بخش مرکزی و شرقی استان میزان ریزش جوی تا کنون چندان مناسب نبوده و آبدهی رودخانه ها در رودخانه تجن و نکا رود همچنان روند کاهشی دارد و در غرب استان نیز سیل همه سردهنه های ما را که سنتی بوده تخریب نموده که باید با مشارکت مردم مجدداً قبل از فصل زراعی بازسازی تا امکان آبگیری برای اراضی فراهم شود . و فصل زراعی دشواری را پیش رو داریم .

  در ادامه کارگروه آب بر تدوین برنامه کوتاه مدت برای عبور از بحران کم آبی ، مشارکت همه دستگاه ها بر حفظ آب زیرزمینی ، جلوگیری از حفر چاه غیر مجاز  توسط دستگاه اجرایی مربوطه و قضایی و انتظامی ، اصلاح پروانه ها براساس سند نیاز آبی که توسط جهاد کشاورزی استان تهیه گردید ، عدم صدور مجوز چاه برای کلیه تأسیسات و ابنیه های غیر مجاز ، کنترل چاه های آرتزین و شور در منطقه ، برخورد با حفاران غیر مجاز ، آموزش و اطلاع رسانی عمومی تاکید  و پیشنهاداتی  به شورای حفظ حقوق بیت المال استان صورت گرفت  .

 


    جلسه شورای حفاظت منابع آب بهشهر برگزار شد . 1394/10/27
به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مازندران : شورای حفاظت منابع آب بهشهر با حضور فرماندار و سایر اعضاء در محل فرمانداری آن شهرستان برگزار شد .

 

 

در این جلسه آقای محمد رضا حاجیان مدیر امور منابع آب بهشهر و نکا با اشاره به اهمیت منابع آب و ضرورت اجرای طرح احیاء و  تعادل بخشی آب زیر زمینی گفت : دشت بهشهر – بندر گز تنها دشت ممنوعه شمال کشور است .که سالانه شاهد افت آب زیر زمینی در منطقه بوده ایم .بر همین اساس این دشت یکی از دشت پایلوت شرکت آب منطقه ا ی مازندران جهت اجرای طرح احیاء و تعادل آب زیرزمینی است که انتظار داریم همه ادارات  ما را در این بخش کمک کنند.

حاجیان با اشاره به تعداد پروژه های  طرح تعادل بخشی از جمله آموزش و اطلاع رسانی ، تشکیل تشکل ها با هدف مشارکت بیشتر مردم در حفاظت و بهره برداری از آب زیر زمینی ، نصب کنتور حجمی و انسداد چاه های غیر مجاز بر اجرای پرو ژه های تغذیه مصنوعی در منطقه بهشهر تأکید کرد .

در ادامه مهندس سجادی فرماندار بهشهر با بیان اهمیت آب در رونق و توسعه اجتماعی ، اقتصادی هر منطقه ، اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی آّب زیر زمینی را یکی از اقدامات ارزشمند دولت تدبیر و امید بر شمرد و گفت : انتخاب دشت بهشهر – بندر گز به عنوان پایلوت پرو ژه های این طرح مهم یک فرصت خوب برای آب این شهرستان است که همه باید کمک کنیم تا این پرو ژه اجرا شود و اهدافی که پیش بینی شده محقق گردد .

در پایان هر یک از اعضا پیشنهاد و نقطه نظرات خود را بیان کردند.

 


    دکتر یخکشی : آمار ده سال اخیر نشان می دهد آبدهی رودخانه هراز از یک میلیارد متر مکعب در سال 84 به کمتر از 650 میلیون متر مکعب در سال 94 رسیده است . 1394/10/27
آقای دکتر محمد ابراهیم یخکشی مدیر عامل آب منطقه ای مازندران در جمع شورای اسلامی شهرستانهای آمل ، بابل ، محمود آباد ، فریدونکنار و بابلسر با بیان اینکه آمار 10 سال اخیر نشان می دهد روند بارش در این حوزه رو به کاهش است گفت : تغییرات آبدهی رودخانه هراز در ده سال اخیر نشان می دهد در سال آبی 85 – 84 میزان آورد سالانه رودخانه بالغ بر 1000 میلیون متر مکعب بوده که این رقم در سال آبی 94 – 93 به رقم کمتر از 650 میلیون متر مکعب رسیده و در این مدت همواره روند کاهشی داشته است .

 

 

ایشان با اشاره به افزایش میزان تبخیر ، میزان افزایش دما را در طی این دوره حدود 1 درجه سانتیگراد اعلام کرد .

وی افزود : با اندازه گیریهایی که به طور مرتب در هر سال از چشمه ها ی این منطقه انجام گرفته نشان می دهد میزان کاهش تغییرات دبی چشمه ها نیز  بسیار قابل توجه بوده بطوریکه دبی چشمه زیار از 1200 لیتر به کمتر از 300 لیتر ، چشمه آستانه کر از 1200 لیتر به 600 لیتر و چشمه دو برار از 700 لیتر به 180 لیتر  کاهش یافت .

مدیر عامل آب منطقه ای مازندران : با ارائه هیدروگراف معرف آبخوان آزاد دشت هراز – آلش رود، وضعیت کمی منابع آب زیر زمینی این دشت را روند کاهشی اعلام کرد و گفت: طی یک دوره 12 ساله ارتفاع متوسط سطح آب حدود یک متر کاهش نشان می دهد .

یخکشی گفت : بخش وسیعی از محدوده آبخوان این دشت از جمله در محدوده شهرستانهای بابلسر ، فریدونکنار و محمود آباد تحت تأثیر نفوذ آب شور قرار دارند که باید با مشارکت مردم و همراهی شوراهای اسلامی از منابع آب زیر زمینی استفاده درست انجام شود تا شاهد اتفاقات ناگوار از جمله پیشروی آب شور در این دشت حاصلخیز نباشیم.

  رئیس هیأت مدیره آب منطقه ای مازندران گفت : نیاز آبی این دشت در شرایط موجود سالانه حدود 1050 میلیون متر مکعب است.وبرای تامین اب این دشت سالانه بطور متوسط حدود 242 میلیون متر مکعب از آب زیر زمینی، 545 میلیون متر مکعب از آب سطحی ، 64 میلیون متر مکعب از طریق آب بندان ها و 11 میلیون متر مکعب ار طریق چشمه ها تأمین می شود که مجموع این برداشت ها  معادل 860 میلیون متر مکعب در سال است که این رقم 70 درصد نیاز واقعی این دشت می باشد و بخش وسیعی از دشت هر ساله با تنش آبی مواجه می شود .

وی با اشاره به چالش های منابع آب این دشت بزرگ اجرای طرح نوبت بندی را اجتناب ناپذیر دانست و افزود : هر ساله چاره ای جز اجرای آن حتی از آغاز فصل زراعی نداریم و اگر صبر و تحمل کشاورزان و همراهی خوب مردم نبود امکان اجرای طرح نوبت بندی آب در این دشت وجود نداشت .

دکتر یخکشی با تشریح ساختار سنتی شبکه انتقال و توزیع آب در دشت هراز گفت : بیش از 400 آبگیر این دشت مهم زراعی سنتی بوده که بهنگام نوبت بندی آب امر تقسیم و توزیع آب را برای همکاران ما و کشاورزان منطقه بسیار دشوار نمود که امیدواریم با تکمیل شبکه هراز همه این آبگیر ها را احداث ومدرن نمائیم .

مدیر عامل آب منطقه ا ی مازندران  با اشاره به ضرورت مشارکت کشاورزان و ذینفعان در تمامی مراحل پروژه سد و شبکه هراز از جمله دوران ساخت و بهره برداری گفت: می توانیم  با مشارکت مردم دوران ساخت این طرح بزرگ را به کمتر از 5 سال کاهش دهیم .

 


    هم اندیشی مدیر ارشد آب استان با شوراهای اسلامی شهرستان های دشت هراز جهت تسریع در ساخت سد و شبکه هراز 1394/10/26
آقای دکتر محمد ابراهیم یخکشی در جلسه نشست مشترک با شوراهای اسلامی شهرستان های آمل ، بابل ، فریدونکنار ، محمودآباد و بابلسر با برشمردن اهمیت سد هراز برای جمعیت 1/2 میلیون نفری محدوده این طرح و اراضی 100 هزار هکتاری آن گفت : مشارکت مردم در مراحل ساخت و بهره برداری سد و شبکه هراز یک امر ضروری است و شورای اسلامی نقش کلیدی در تحقق این امر مهم دارند .

وی با بیان اینکه در همه جا دنیا مشارکت مردم در امور به ویژه بخش تخصصی و حیاتی آب یکی از سیاست های بخش دولتی می باشد تصریح کرد : گرچه در سال های گذشته دولت ها به بخش توسعه خیلی توجه داشته است ، اما در سال های اخیر بهره گیری از مشارکت مردم به ویژه در امر اجرا و بهره برداری در اولویت برنامه های دولت به ویژه وزارت نیرو قرار گرفت .

مدیر عامل آب منطقه ای مازندران با اشاره به کاهش 40 الی 50 میلی متر بارندگی در کشور در دهه اخیر روند بارش در مازندران را نیز کاهشی اعلام کرد و گفت : به دلیل عدم وجود زیر ساخت  های لازم در بخش آب،  مشکلات ما در بخش تأمین و توزیع آب  در مقایسه با دیگر مناطق دو چندان می باشد  .

رئیس هیات مدیره آب منطقه ای مازندران از سیل و خشکسالی به عنوان دو پدیده متناقض که به صورت مکرر در استان اتفاق می افتاد یاد کرد و گفت : شرایط استان به گونه ای است که در فصل زمستان از پرآبی و در فصل تابستان از کم آبی رنج می برد و ما نیازمندیم که هرچه سریعتر زیرساخت های خود در بخش آب احداث نمائیم .

دکتر یخکشی در ادامه بابیان ویژگی های سد و شبکه هراز از جمله تأمین آب شرب 1/2  میلیون نفر و تأمین آب زراعی یکصد هزار هکتار از اراضی که حدود 90 درصد آن شالیزاری است گفت : با احداث این سد سالانه 650 میلیون متر مکعب آب تنظیم و 430 آبگیر شبکه این طرح مدرن خواهد شد و سالانه 170 گیگاوات برق نیز تولید می گردد.

مدیر عامل آب منطقه ای گفت : ما در زمان اجرا و بهره برداری این طرح بزرگ نیازمند مشارکت مردم هستیم و به این مشارکت اعتقاد داریم و اگر نبود مشارکت مردم در امر تقسیم و توزیع آب ، ما در تأمین آب دشت هراز با مشکل جدی مواجه بودیم و همکاری مردم سبب شد تا در تابستان گذشته آبدهی رودخانه  هراز که در برخی از مقاطع از میانگین 40 متر مکعب به 12 متر مکعب در ثانیه  برسد و مابتوانیم با نوبت بندی و همراهی و صبوری  مردم یک سال زراعی موفق را پشت سر بگذاریم و خسارت ها را به حداقل کاهش دهیم  .

ایشان در پایان با بیان اینکه شورای اقتصاد فاینانس این طرح بزرگ را که حدود 1700 میلیارد تومان هزینه دارد تصویب کرد و این نشان از عزم دولت برای ساخت این طرح مهم دارد افزود : امیدواریم با کمک شورای اسلامی منطقه دشت هراز مدلی برای مشارکت مردم در این طرح بزرگ که سبب سرعت بخشیدن در اجرای آن خواهد شد برسیم و نکته دیگر هم هفکری شوراها برای تامین و انتقال آبدر فصل زراعی پیش رو است که باید از هم اکنون راهکاری مناسب برای جبران کم آبی در این دشت اتخاذ شود .

در ادامه رؤسا و اعضای شورای اسلامی شهرستان ها بابلسر ، فریدونکنار ، محمود آباد ، بابل و آمل هر یک نقطه نظرات خود را در زمینه تأمین مالی ساخت سد و شبکه هراز ، رودخانه ها ، آب بندان ها ، چاه ها ، آب شرب ، آلودگی منابع آب ، توانمند سازی کشاورزان در بخش مدیریت منابع آب ، لایروبی انهار زراعی و تقسیم و توزیع آب اعلام داشتند که مورد استقبال مدیران ارشد آب استان قرار گرفت و مقرر شد در جلسه بعدی  در خصوص نحوه مشارکت  ذینعان در اجرا و بهره برداری طرح بویژه تامین منابع مالی آن  ، چگونگی تأمین آب  تقسیم و توزیع آن در فصل زراعی پیش رو بحث و تبادل نظر نمایند .

 

 

 


    دکتر یخکشی : توانمند سازی کشاورزان در بخش مدیریت منابع آب یکی از برنامه های آب منطقه ای مازندران است 1394/10/23
به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مازندران : آقای دکتر محمد ابراهیم یخکشی در مراسم افتتاح بانک کشاورزی ـ باجه آب منطقه ای گفت : بیش از 90 درصد از مشتریان و ارباب رجوع ما کشاورز هستند و بانک کشاورزی می تواند در این بخش به عنوان یکی از نهادهای مالی قوی درکنار مجموعه آب استان باشد .

 

 

وی با بیان اینکه سازمان موفق سازمان هایی هستند که در کنارشان موسسات مالی قوی حضور دارند و در اجرا برنامه ها آنها را حمایت و کمک می کنند افزود : افتتاح این شعبه در این شرکت آغاز یک تعامل و همکاری خوب بین مجموعه آب منطقه ای و بانک کشاورزی در استان است و بانک می تواند ما را در اجرای طرح احیاء در استان که یکی از مهم ترین طرح های وزارت نیرو است به ویژه نصب کنتور هوشمند بر روی چاه ها و همچنین طرح های مشارکت مردمی یاری کند و ما نیز از منابع و  اعتبارات خود حداکثر استفاده را ببریم .

در مراسم افتتاح این شعبه آقای مهندس صادقی مدیر شعب بانک کشاورزی استان مازندران نیز با قدردانی از مدیریت آب منطقه ای استان گفت : این دومین باجه است که این بانک در استان آن را ایجاد کرده و بانک کشاورزی علاوه بر تسهیلات متداول در ارائه خدمات بانکی نیز خوب کار کرده به نحوی که اولین پروژه ما پس از 7 سال مطالعه به مورد اجرا در آمده و الان طرح مهر گستر داریم که تمام برنامه های جانبی آن قابل لینک حتی با بانک های جهانی است .

 

آقای صادقی افزود : نکته مهم در مباحث بانکی اخلاق بانکی است وقتی مشتری وارد بانک می شود و افتتاح حساب می کند بانک باید خدمات مورد انتظار مشتری حتی انتظارات ارزی را برآورده کند که خوشبختانه بانک کشاورزی  در این بخش نیز موفق بود و ما امروز شاهد افزایش رضایتمندی مشتریان بانک هستیم و این برای ما خیلی مهم است .

مدیر بانک کشاورزی استان در پایان با اشاره به خدمات بانک در بخش اینترنتی از جمله همراه بانک وسیستم پیامک ، افتتاح شعبه در آب منطقه ای مازندران را شروع خوبی برای همکاری برشمرد .

 


    جلالیان : مهلت ثبت برای آزمون استخدامی وزارت نیرو تا روز شنبه 26 دی ماه اعلام شد . 1394/10/23
به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مازندران : آقای صفر علی جلالیان مدیر امور کارکنان شرکت گفت : مهلت ثبت برای شرکت در آزمون استخدامی وزارت نیرو از تاریخ 22 / 10 / 94 لغایت 26 / 10 / 94 اعلام گردید و افراد واجد شرایط می توانند آزمون این مرحله که در تاریخ 21 / 12 / 94 که به صورت متمرکز و سراسری برگزار می شود شرکت نمایند .

وی افزود : در این مرحله سهمیه استخدامی شرکت آب منطقه ای مازندران 19 نفر می باشد که 12 سهمیه به صورت آزاد و مابقی برای ایثارگران اختصاص یافت که ایثارگران نیز با شرکت در آزمون و کسب حد نصاب نمره پذیرفته خواهند شد .

وی افراد مورد نیاز شرکت را دو کارشناس آبیاری و کشاورزی ، 13 کارشناس منابع آب ، یک کارشناس برنامه و بودجه ، یک کارشناس حسابداری ، یک کارشناس تحلیل گر سیستم و یک کارشناس آزمایشگاه آب اعلام کرد .

 

 


    طرح توسعه و پیاده سازی مدیریت مشارکتی منابع آب (تشکل ها ) در دشت نکا و بهشهر آغاز شد 1394/10/22
به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مازندران : این طرح با هدف مشارکت کشاورزان به ویژه در بخش آب زیرزمینی و ارتقای سطح حفاظت کمی و کیفی منابع آب با مشارکت ذینفعان و کشاورزان در قالب تشکل در دشت بهشهر و نکا در منطقه زاغمرز در سطح 1100 هکتار از اراضی شالیزاری آغاز شد .

کارگروه استانی و شهرستانی تشکل آب منطقه ای مازندران در نشست خود با نمایندگان شرکت تعاونی شالیکاران 12 طائفه زاغمرز ضمن بیان اهداف و ضرورت مشارکت مردم در مدیریت منابع آب به ویژه دشت نکا و بهشهر به عنوان تنها دشت ممنوعه شمال کشور نحوه اجرای این طرح را برای نمایندگان مذکور تشریح کردند .

سپس هر یک از حاضرین نقطه نظرات خود را طرح و مقرر شد شرکت تعاونی 12 طائفه زاغمرز ضمن بازنگری و اصلاح اساسنامه خود  و طرفین در زمینه حفاظت کمی و کیفی آب زیرزمینی ، حفاظت و بهره برداری بهینه از شبکه در محدوده زاغمرز ، پاک تراشی و لایروبی آب بندان ها، حفاظت و حراست از بستر و مجاری آبی و آزادسازی حریم آنها ، مشارکت در تقسیم و توزیع آب ، مشارکت در لایروبی کانال ها و انهار ، آموزش ذینفعان و کشاورزان در بخش آب و نهاده های کشاورزی   و سایر مباحث مربوط به مباحث مدیریت منابع آب  تعامل وهمکاری داشته باشند .

 شایان ذکر است طرح توسعه و پیاده سازی مدیریت مشرکتی منابع آب یکی از پروژه های طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب بوده و در دشت های پایلوت در سال جاری اجرا می شود که در مازندران دشت نکا و بهشهر و دشت بابل و آمل به عنوان دشت پایلوت انتخاب شده اند.

 


    آب منطقه ای مازندران برای اطلاع رسانی و آموزش همگانی در بخش آب تاپایان سال با 5 مرکز علمی ـ آموزشی تفاهم نامه مبادله می کند 1394/10/21
آقای امرا... براری مدیر روابط عمومی آب مازندران با تشریح عملکرد و اقدامات پروژه اطلاع رسانی و آموزش طرح و احیاء گفت : تاکنون شرکت موفق به مبادله دو تفاهم نامه با اداره کل آموزش و پرورش و یکی از مراکز دانشگاهی در استان شده و هماهنگی اولیه برای مبادله 3 تفاهم دیگر از جمله با تشکل های مردم نهاد و یکی از شرکت های تولیدی ویکی از مراکز علمی را در دستور کار دارد که بزودی این مهم انجام خواهدشد .

مدیر پروژه اطلاع رسانی و آموزش طرح احیاء و تعادل بخشی آب زیرزمینی شرکت گفت : در این طرح علاوه بر دانش آموزان ، دانشجویان ، زنان روستایی و از همه مهمتر کشاورزان و ذینفعان در اولویت برنامه های این شرکت قرار دارند که تا کنون اقدامات خوبی از جمله برگزاری کارگاه متعدد آموزشی ، تولید اقلام متعدد آموزشی ، تولید دهها برنامه رادیویی و تلویزیونی انجام شد که امیدواریم این اقدامات سبب مشارکت هرچه بیشتر مردم در امر مدیریت منابع آب شود .

در پایان مدیر روابط عمومی شرکت آب منطقه ای مازندران با بیان اینکه ذینفعان این پروژه استقبال خوبی جهت فرهنگ سازی در سطح جامعه نشان می دهند گفت : امر آموزش و اطلاع رسانی بستر کار را برای سایر پروژه های این طرح فراهم خواهد کرد اما اعتبارات مربوط به این بخش با توجه به مخاطبین طرح ناکافی است که امیدواریم در سال های بعد به این مهم توجه بیشتری شود .

 


    کلیه دستگاه حفاری چاه در مازندران از راه دور کنترل می شوند. 1394/10/21
در جلسه کمیته راهبری طرح احیاء و تعادل بخشی آب زیرزمینی استان که با حضور مدیر عامل و سایر اعضاء برگزار شد مدیر دفتر حفاظت و بهره برداری از منابع آب شرکت ضمن ارائه گزارش روند پیشرفت طرح مذکور در بخش های مختلف گفت : کلیه دستگاه حفاری در استان با نصب Gps از راه دور کنترل و نظارت می شوند .

 

وی با بیان اینکه برای جلوگیری از حفر چاه غیر مجاز همه شرکت های حفاری را ملزم به نصب سیستم Gps بر روی دستگاه حفاری نمودیم افزود : تعداد شرکت هایی که اقدام به نصب Gps  نکرده اند هیچگونه قرارداد حفاری با آنها بسته نمی شود و در گام بعدی پروانه بهره برداری آنها نیز لغو خواهد شد .

 

حسین خدیر گفت : برای دستگاه حفاری غیر مجاز نیز برنامه های متعدد را در دستور کار داریم که انشاا... همه آنها را با مشارکت دستگاه قضایی و انتظامی استان به ویژه دادستان های محترم و گروه های گشت و بازرسی انجام می دهیم و در 9 ماهه گذشته نیز روند حفاری چاه غیر مجاز در مقایسه با سال های گذشته بسیار کاهش یافته است .

 


    دومین جلسه هم اندیشی ساماندهی رودخانه های مازندران با مشارکت بخش خصوصی با حضور 7 دستگاه اجرایی و نظارتی استان برگزار شد 1394/10/17
دومین جلسه هم اندیشی سازماندهی رودخانه های مازندران با مشارکت بخش خصوصی با حضور آب منطقه ای ، سازمان بازرسی ، محیط زیست ، صنعت و معدن ، محیط زیست و منابع طبیعی منطقه ساری و منابع طبیعی منطقه چالوس برگزار شد .

در این جلسه ابتدا آقای دکتر محمد ابراهیم یخکشی مدیر عامل آب منطقه ای مازندران با بیان چالش های رودخانه های استان به دلیل برداشت های غیر اصولی شن وماسه در سالهای گذشته و ضرورت ساماندهی رودخانه  ها گفت : برای اولین بار طرح ساماندهی رودخانه های استان با مشارکت بخش خصوصی به عنوان یک ایده مطرح و مقرر شد در استان این موضوع توسط دستگاه های ذیربط بررسی و فرایند اجرای آن تدوین شود .

وی افزود : امروز طرح اولیه تهیه شد و نیازمند اعلام نظر دستگاه ها در زمینه مباحث فنی و حقوقی و اقتصادی طرح است که با تعامل و هم اندیشی می توانیم به یک طرح مطلوب در این زمینه برسیم .

یخکشی با بیان اینکه در این طرح کار به شرکت صاحب صلاحیت واگذار می شود و مهم ترین ویژگی آن نظارت کامل بر آن است افزود : اعتبارات بخش دولتی پاسخگوی امر حفاظت و بهره برداری از رودخانه نمی باشد و باید با مشارکت بخش خصوصی و رعایت ملاحظات همه دستگاه های متولی از این سرمایه مهم ملی حفاظت و بهره برداری درست انجام بدهیم .

یخکشی در پایان با بیان اینکه در این طرح منافع همه بخش ها از جمله سازه های تقاطعی همچون پل ها ، خطوط انتقال سردهنه ها و سردهنه ها وبندها انحرافی آبزیان و منابع طبیعی باید مدنظر قرار گیرد تصریح کرد : در مازندران حدود 1900 سردهنه داریم که بیش از 1800 مورد آن سنتی است و پس از هر سیل دچار آسیب می شود  و هر یک از سردهنه ها به طور متوسط بین 2 الی 3 بار درسال بازسازی و مرمت می شوند و جالب است بدانیم ما پس از هر سیل حدود یک الی 2 هفته در اراضی مان خشکسالی داریم که با محدود امکانات  خود باید این سردهنه را ترمیم و آب را به انهار زراعی هدایت کنیم .

در ادامه معاونین راه و شهرسازی ، منابع طبیعی ، صنعت و معدن و بازرسی و محیط زیست به تفصیل در مورد راهکارهای فنی و قانونی این طرح بحث و تبادل نظر و پیشنهاداتی ارائه دادند  و مقرر شد در جلسه بعدی سایر ابهامات طرح شفاف سازی و بر طرف شود و به مرحله اجرا در آید .

 

 


1 2 صفحه:
« اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال »

© تمامی حقوق این وب‌سایت، متعلق به شركت سهامی آب منطقه‌ای مازندران است.  |  تولید و پشتیبانی: گروه دیبا