چهارشنبه, 26 مهر 1396


تماس با ما

ساری کیلومتر 3 جاده ساری - قائمشهر
کد پستی: 4815898643
تلفن : 4 ـ 01133347801
فاکس : 01133347800

آمار بازدیدکنندگان
کاربران آنلاین :9
بیشترین بازدید همزمان:100
بازدید امروز :507
بازدید دیروز :2216
کل بازدید :1194442
میانگین بازدید :1225
آخرین به روزرسانی:1396/07/23 11:42:54

 

    قدردانی روستاهای متعدد نکا و بهشهر بخاطر اجرای شبکه آبیاری و زهکشی 1395/04/26
به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مازندران : تا کنون روستاهای زیادی از دشت نکا و بهشهر با ارسال نامه و بنر از مسئولین آب منطقه ای مازندران بخاطر اجرای شبکه آبیاری و زهکشی تشکر و قدردانی نمودند .

این شبکه که در وسعت 25 هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان نکا و بهشهر در دست اجراست هم اکنون 79 درصد از عملیات اجرایی آن به اتمام رسیده است و بخش عمده آن وارد مدار بهره برداری شده است .

در این طرح تا کنون حدود 130 کیلومتر کانال اصلی ، درجه یک و دو  و 30 کیلومتر زهکش احداث شد    که با بهره برداری از کانال های احداث شده ضمن بهره برداری از آب بهنگام رودخانه در فصل زراعی  و هدایت آب رودخانه نکارود در فصل  پائیز و زمستان به آب بندان های منطقه،  مشکل زهکشی اراضی ساحلی این دشت که سال ها کشاورزان با آن رو برو بوده اند  و بخش عمده اراضی و باغات آنها دچار آبگرفتگی می شدمرتفع شده است که همین امر موجب رضایت و خرسندی  کشاورزان منطقه  و افزایش محصول  زراعی و باغی را در پی داشته است.

 


    بازدید مدیر کل بحران وزارت نیرو کشور از سد و تصفیه خانه رامسر 1395/04/23
به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مازندران :آقای مهندس نجار مدیر کل بحران وزارت نیرو کشور از سد میجران رامسر و تصفیه خانه آب شرب این شهرستان بازدید کرد .

در این بازدید آقای دکتر محمد ابراهیم یخکشی مدیر عامل آب منطقه ای مازندران با اشاره به محدودیت تامین آب شرب شهر های رامسر ، کتالم و سادات شهر از آب زیرزمینی به اهمیت و ضرورت تامین آب شرب این شهرها از سد میجران پرداخت و گفت : برای تامین آب شرب جمعیت 110 هزار نفری منطقه طرح آبرسانی از سد میجران در اواخر دهه 80 شروع شد در این طرح یک خط انتقال به قطر 600 میلی متر و طول 5 / 16 کیلومتر اجرا گردید  و در فاصله 2 / 2 کیلومتر ی سد میجران تصفیه خانه ای از نوع متعارف با ظرفیت 410 لیتر بر ثانیه مراحل پایانی اجرایی خود را طی می کند .

وی میزان پیشرفت فیزیکی کل  این طرح را 95 درصد اعلام کرد و گفت : با توجه به نیاز آب شرب  شهر های مذکور  و تکمیل بخش عمده تصفیه خانه بهره برداری از این طرح به میزان 150 لیتر بر ثانیه از سال گذشته شروع شده و در پیک مصرف به ویژه ایام تعطیلات این رقم افزایش می یابد .

دکتر یخکشی هزینه اجرایی این طرح را تا کنون 35 میلیارد تومان اعلام کرد و افزود : برای تکمیل این طرح رقمی حدود 10 میلیارد تومان اعتبار نیاز است که در بودجه پیشنهادی سال 95 شرکت آب منطقه ای مبلغ 7 میلیارد تومان پیشنهاد داده که امیدواریم تصویب و تخصیص یابد .

وی با قدردانی از ستاد بحران کشور از  تخصیص اعتبارات حوادثی بویژه خشکسالی به طرح آبرسانی مازندران گفت : بخشی از اعتبارات تخصیصی در سال های گذشته به این طرح اختصاص یافت .

سپس آقای مهندس نجار مدیر کل بحران وزارت کشور با قدردانی از اقدامات انجام شده از سوی آب منطقه ای ،  تامین  آب شرب شهرها و روستاها را از اولویت مهم دولت برشمرد و گفت : درصد قابل توجهی از حوادث کشور ناشی از تغییرات اقلیمی و بروز حوادثی مانند خشکسالی و بحران کم آبی است که جلوگیری از پیامد های آن در دستور کار مدیریت بحران کشور قرار گرفته و امیدواریم با تلاش هایی که در این زمینه صورت می گیرد بتوانیم مشکلات  موجود را به حداقل برسانیم .

وی توجه به مباحث کیفی منابع آب در استان را یک ضرورت برشمرد و تاکید کرد : انجام چنین پروژه ها و زیرساخت هاییدر بخش حیاتی آب  از بروز بحران کم آبی  در این مناطق جلوگیری و سبب  ارتقاء سلامت و رضایت مندی مردم و حتی مسافرین زیادی که سالانه به این مناطق مراجعه می کنند می شود .

 


    وجدی : نقش فعال مسئولین قضایی چمستان در آزاد سازی بستر رودخانه از جمله تخریب یک واحد دامداری 1395/04/23
به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مازندران : آقای مهندس حسن وجدی مدیر امور منابع آب نور و چمستان گفت : با تخریب یک واحد دامداری در بستر رودخانه وازرود چمستان ، بخشی از بستر متصرفی آن آزاد شد .

این واحد دامداری که در بستر رودخانه وازرود چمستان احداث شده بود با حکم دادستان در روز سه شنبه بیست و دوم تیر ماه تخریب و بستر رودخانه آن آزاد شد.

وی افزود : برای تخریب این واحد دامداری ها امور منابع آب که همواره با تنش احتمالی مواجه بود با حضور مسئول دادگستری چمستان و فرماندهی نیروی انتظامی منطقه دامداری مذکور تخریب و بستر رودخانه در سطح 500   متر آزاد شد .

 


    سرپرست جدید مدیریت دفتر برنامه ریزی و بررسیهای اقتصادی آب منطقه ای مازندران معرفی شد . 1395/04/21
به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مازندران : آقای دکتر محمد ابراهیم یخکشی مدیر عامل آب منطقه ای مازندران آقای مهندس رمضان حاجی زاده را به سمت مدیریت دفتر برنامه ریزی و بررسیهای اقتصادی شرکت آب منطقه ای مازندران معرفی کرد .

 

 

در این حکم ضمن اشاره بر سوابق و تجربیات ارزنده نامبرده بر انجام وظایف محوله با رعایت ضوابط و مقررات تحت نظارت معاون برنامه ریزی شرکت تاکید و برای نامبرده آرزوی توفیق از درگاه خداوند متعال مسئلت شد .

شایان ذکر است آقای رمضان حاجی زاده دارای تحصیلات کارشناسی ارشد در رشته مهندسی آبیاری و زهکشی بوده و در سوابق شغلی خود شبکه های تجن و البرز به عنوان نماینده کارفرما و مجری طرح فعالیت داشته است .

 


    رهاسازی 90 میلیون متر مکعب از آب سد البرز برای حقابه های کشاورزی ، شرب و زیست محیطی در 10 ماهه اول سال آبی جاری 1395/04/20
به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مازندران : آقای مهندس جواد دادویه مدیر امور بهره برداری سد آیت ا ... صالحی مازندرانی ( البرز ) گفت : در طی ده ماه گذشته حدود 90 میلیون متر مکعب از آب سد البرز برای کشاورزی دشت های بابل ، بابلسر ، قائمشهر و سیمرغ و شرب شهرهای گروه الف مازندران و حقابه زیست محیطی رها سازی شد .

وی افزود : بر اساس پیش بینی انجام شده تا پایان سال آبی ( شهریور 95 ) این رقم به 110 میلیون متر مکعب می رسد. که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته تغییر چندانی نداشته است  .

مدیر بهره برداری سد آیت الله صالحی مازندرانی میزان ذخیره آب در سد مذکور را در حال حاضر حدود 120 میلیون متر مکعب اعلام کرد و گفت : امیدواریم با تکمیل طرح آبرسانی به شهرهای گروه الف مازندران و شبکه البرز از آب موجود حداکثر استفاده  به عمل آید .

شایان ذکر است سد البرز در منطقه لفور سوادکوه بر روی رودخانه بابلرود با حجم ذخیره 150 میلیون متر مکعب احداث شده  که با بهره برداری کامل آن علاوه بر تامین آب شرب جمعیت 600 هزار نفری شهرهای بابل ، بابلسر ، فریدونکنار ، امیرکلا و روستاها و شهرک های مسیر ، آب کشاورزی 54 هزار هکتار از دشت محدود بابلرود و سیاهرود تامین می شود و حقابه زیست محیطی  رودخانه نیز به میزان 30 میلیون متر مکعب نیز هر ساله رها سازی خواهد شد .

 

 


    رهاسازی 85 میلیون متر مکعب آب کشاورزی از سد شهید رجایی در سه ماهه اول فصل زراعی 1395/04/19
به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مازندران : آقای مهندس حسن نوروز محمدی مدیر امور بهره برداری از سد شهید رجایی گفت : در سه ماهه اول فصل زراعی حدود 85 میلیون متر مکعب آب از سد شهید رجایی رهاسازی شد و دراختیار کشاورزان دشت تجن قرار گرفت .

وی گفت  : پیش بینی این امور این است که تا پایان فصل زراعی این عدد به رقم 120 میلیون متر مکعب برسد .

نوروز محمدی افزود: در این مدت با رهاسازی آب برای بخش کشاورزی نیروگاه برقابی5 / 13 مگاواتی  سد نیز وارد مدار بهره برداری شد .

ایشان در پایان  با بیان اینکه  از ابتدای سالجاری تا کنون 3 میلیون متر مکعب از آب شرب شهروندان ساروی از این سد تامین گردید ، میزان آب موجود در سد شهید رجایی را حدود 80 میلیون متر مکعب اعلام کرد .که در مقایسه با سال گذشته از شرایط مناسبی برخوردار است .

شایان ذکر است سد شهید رجایی از نوع بتنی دو قوسی با حجم ذخیره 162 میلیون متر مکعب می باشد که در 41 کیلومتری جنوب شهرستان ساری بر روی رودخانه دودانگه قرار دارد .

 


    حضور 98 درصد از کارکنان آب منطقه ای مازندران در دوره های آموزشی برگزار شده 1395/04/13
به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مازندران :آقای فرامرز حبیبی مدیر دفتر بهبود مدیریت و منابع انسانی گفت : در سال گذشته 302 نفر از 306 نفر کارکنان فنی و اداری شرکت در دوره های آموزشی برگزار شده شرکت کردند .

ایشان مدت دوره آموزشی برگزار شده برای کارکنان شرکت را 18147 ساعت با سرانه 60 ساعت اعلام کرد و گفت : این دوره ها در زمینه تخصصی شغلی ، مدیریتی ، آموزش عمومی و حضور کارکنان در کارگاه آموزشی تخصصی ،سمینارها ، کنفرانس ها و همایش ها بوده که بر اساس ارزیابی به عمل آمده اکثریت قریب به اتفاق  کارکنان  از دوره برگزار شده رضایت کامل داشته و اعلام داشتند  این دوره ها سبب توانمند سازی کارکنان ، افزایش آگاهی و اطلاعات آنها  و ... خواهد شد .

شایان ذکر است دوره های آموزشی برگزار شده بر اساس تقویم آموزشی مصوب وزارت نیرو بوده که هر ساله به شرکت زیرمجموعه و تابعه ابلاغ می گردد .و هزینه های آن نیز از طریق منابع داخلی تامین می شود.

 


    قدردانی رئیس شورای اسلامی شهرستان بابل از مهندس نیک اختر 1395/04/12
به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مازندران :آقای ابراهیم عرب فیروزجایی رئیس شورای اسلامی شهرستان بابل طی نامه ای از حضور فعال آقای هادی نیک اختر مدیر امور منابع آب قائمشهر ، سوادکوه ، جویبار و سیمرغ در جلسه هم اندیشی حل مشکلات 25 روستای شرق شهرستان بابل که با حضور دهیاران و شورای اسلامی برگزار شد ، تشکر و قدردانی نمود .

وی با قدردانی از اقدامات خوب امور منابع آب پیشنهاد و راهکارهای ارائه شده از سوی امور در زمینه  لایروبی انهار ، جلوگیری ازتجاوز به حریم انهار و رودخانه ها و لایروبی آب بندان ها را بسیار مثبت ارزیابی کرد و متذکر شد این گونه تعامل ها سبب حل مشکلات مردم و افزایش رضایت مندی آنها و حفظ بهتر از منابع و مجاری آبی می شود .

 


    دکتر شاعری رئیس کمیسیون کشاورزی ، آب و منابع طبیعی : برای به تعادل رسیدن در بخش منابع آب باید به توسعه پایدار در بخش کشاورزی فکر کنیم 1395/04/09
آقای دکتر محمد علی شاعری رئیس کمیسیون کشاورزی ، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در یک نشست خبری که به میزبانی آب منطقه ای مازندران برگزار شد گفت : برای احیاء وتعادل بخشی منابع آب همه باید به فکر توسعه پایدار در بخش کشاورزی باشند .

وی با تشریح وضعیت منابع آب کشور گفت : برای کشوری مانند ایران که بیش از 60 درصد از دشت های آن ممنوعه بحرانی است وضعیت خوبی نیست .

ایشان با اشاره به شاخص  تنش آب گفت : امروز بیش از 90 میلیارد متر مکعب آب در کشور مصرف می شود لذا با توجه به پتانسیل تجدید شونده کشور که درحال حاضر حدود 104 میلیارد متر مکعب بر آورد می شود یعنی اینکه ما از مرز تنش آبی عبور کرده و به بحران آبی که وضعیت بسیار قرمز و خطرناکی است رسیده ایم .

شاعری با تاکید بر اینکه مهمترین چالش ما در بخش منابع آب پایین بودن بهره وری آن و عدم بهره گیری از تکنولوژی و فناوری نوین در مصرف آب است گفت : امروز بیش از 90 درصد آب مصرفی در کشور در بخش کشاورزی مصرف  می شود که میانگین شاخص جهانی در این بخش حدود 60 الی 70 درصد می باشد .

رئیس کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی  مجلس شورای اسلامی افزود : در سالهای اخیر خشکسالی مداوم هم مزید بر علت در بروز بحران آب شده و از سوی پدیده تغییر اقلیم را در سطح منطقه  و جهان شاهد بودیم که متاسفانه کشورهای منطقه از جمله ایران به دلیل واقع شدن در کمربند خشک  و نیمه خشک از این پدیده آسیب بیشتری دیده اند .

شاعری از همه آحاد جامعه و مسئوولین خواست استفاده از آب های سطحی بجای زیرزمینی و بهره گیری از تکنولوژی نوین در بحث    مدیریت مصرف آب و مهار و ذخیره آب در حوزه بالا دست را مد نظر قرار داده تا انشاا... بتوانیم مشکلات کم آبی را تعدیل و به حداقل برسانیم .

ایشان همچنین در زمینه کشاورزی گفت : نرخ رشد اقتصادی در کشور از حالت منفی مثبت شد علت این اتفاق مهم رشد بالای اقتصادی در بخش کشاورزی است که رشد سایر بخش ها را مثبت نشان می دهد .

وی گفت : برای تحقق اقتصاد مقاومتی راهی جز توجه ویژه به اقتصاد کشاورزی و سرمایه گذاری در این بخش نداریم و معتقدم از این راه می توانیم به استقلال اقتصادی برسیم .

شاعری افزود  : با سرمایه گذاری در بخش صنایع تبدیلی ، اصلاح الگوی مصرف ،  ساماندهی بازار و توسعه  تشکل های صادرات محور می توانیم تحول اساسی در بخش کشاورزی ایجاد نمائیم .

نماینده مردم شرق مازندران اضافه کرد : ما دربخش تامین نهاده مشکل چندانی نداریم و آسیب پذیری ما در کشاورزی در بخش بازار است و اگر بازار درست مدیریت بشود  عرضه وتقاضا درست مدیریت بشود مشکلات اساسی این بخش مرتفع می شود .

دکتر شاعری تراز تجاری بخش کشاورزی کشور را رو به مثبت ارزیابی کرد و گفت : خوشبختانه واردات ما از صادرات ما کمتر است و بیش از 90 درصد نیاز کشور در بخش کشاورزی در داخل تولید می شود .

رئیس کمیسیون آب ، کشاورزی و منابع طبیعی در زمینه منابع طبیعی گفت : در دهه 70 سالانه حدود دو میلیون تن برداشت چوب از جنگل های کشور صورت می گرفت اما امروز این رقم به کمتر از 500 هزار تن رسید . امیدواریم این روند ادامه یابد .

ایشان در زمینه محیط زیست گفت : ما در کشور دو بحران و چالش جدی داریم یکی آب و دیگر محیط زیست است . امروز محیط زیست کشور با پدیدهایی گوناگونی روبرو شده است یکی از این پدیده خشک شدن و پسروی تالاب هاست . در همین استان شاهد پسروی آب دریا خزر و تالاب بین المللی میانکاله هستیم که تداوم این روند پیامد های ناگواری برای خطه شمال کشور در بر دارد که از هم اکنون باید چاره اندیشی نمائیم .

سپس خبرنگاران سوالات خود را مطرح که آقای شاعری و دیگر مدیران آب و خاک استان از جمله دکتر یخکشی مدیر عامل آب منطقه ای مازندران ، مهندس حیدر پور رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان ، دکتر بابایی مدیر کل منابع طبیعی استان و دکتر رضوانی مدیر کل دامپزشکی مازندران به آنها پاسخ دادند.

 


    شناسایی و برخورد با 310 متخلف به منابع و مجاری مازندران در سه ماه گذشته 1395/04/06
به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مازندران : گروه های گشت و بازرسی آب منطقه ای مازندران در سه ماه گذشته موفق به شناسایی و برخورد با 310 نفر از متخلفین به منابع و مجاری در طی سه ماهه اول سالجاری شده اند .

این گروه ها که به طور شبانه روزی و در ایام تعطیلات در حال  گشت زنی ازمناطق مختلف استان به ویژه در دشت های زراعی هستند موفق شده اند 310 نفر از متخلفین راکه عمدتاً در حال   حفاری چاه غیر مجاز و برداشت شن و ماسه از بستر رودخانه بودند را شناسایی و به مراجع قضایی معرفی نمایند .

شایان ذکر است دراستان در حال حاضر 48 گروه گشت و بازرسی فعال وجود دارد که این گروه ها با همکاری امورات منابع آب به ویژه مأمورین ماده 30 مشغول فعالیت هستند .

 


1 2 صفحه:
« اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال »

© تمامی حقوق این وب‌سایت، متعلق به شركت سهامی آب منطقه‌ای مازندران است.  |  تولید و پشتیبانی: گروه دیبا