جمعه, 7 اردیبهشت 1397

 

 

طوسی: تا کنون 60 میلیون مترمکعب آب از سد شهید رجایی برای 21 هزار هکتار از اراضی شالیزاری تجن رهاسازی شد.

آقای مهندس جواد طوسی مدیر امور منابع آب ساری و میاندرود گفت: از ابتدای فصل زراعی تاکنون 60 میلیون مترمکعب از آب سد شهید رجایی در اختیار 21 هزار هکتار از اراضی شالیزاری دشت تجن قرار گرفت.  

 

 وی با بیان وضعیت آبی دشت تجن از جمله سد شهید رجایی گفت: امسال از لحاظ بارش در حوزه تجن در مقایسه با سال گذشته حدود 20 درصد و از لحاظ رواناب حدود 30 درصد کاهش داشتیم و میزان آبی که در سد شهید رجایی ذخیره شد حدود 130 میلیون مترمکعب بوده که تاکنون با طرح نوبت‌بندی که در دشت تجن انجام شد حدود 50 درصد آب ذخیره شده مصرف گردید.

 

مدیر امور منابع آب ساری و میاندرود افزود: گرچه زمان زیادی تا پایان فصل زراعی  باقی مانده ولی باید با تلاش مضاعف و صرفه جویی، با آب موجود دشت را مدیریت کنیم و برای این کار مجبوریم هر 24 ساعت یک‌بار دریچه‌های کشاورزی و سردهنه ها را مسدود و دو باره بازگشایی کنیم.

ایشان با اشاره به دشواریهای طرح نوبت بندی در این دشت گفت: در فاصله سد شهید رجایی تا سد انحرافی که حدود 40 کیلومتر می باشد ما دارای 48 سردهنه هستیم که از این تعداد 5 سردهنه بتنی و مدرن و مابقی سنتی است که برای انسداد هر سردهنه جهت نوبت‌بندی همکاران ما باید با استفاده از سنگ، چوب، برگ درختان، کیسه و نایلون آب را در هر شب قطع و در شب بعد باید آن را بازگشایی نمایند تا امکان تأمین آب برای دیگر اراضی فراهم شود.

وی در پایان با قدردانی از تلاش نیروهای امور منابع آب و امور بهره‌برداری و توزیع آب تجن به‌ویژه مدیریت آن امور، همراهی مردم را لازمه توفیق در امر نوبت‌بندی برشمرد و افزود: حضور مستمر و شبانه‌روزی این نیروها در امر تقسیم و توزیع آب موجب استفاده بهینه از آب موجود و رضایتمندی ذینفعان و کاهش تنش‌های اجتماعی شده و درنهایت سبب افزایش تولید و کاهش خسارات به مردم خواهد شد و ان شاء ا... با همکاری خوبی که مردم منطقه دارند این فصل زراعی را به‌خوبی سپری خواهیم نمود.

منبع خبر:

« حمایت از کالای ایرانی »

© تمامی حقوق این وب‌سایت، متعلق به شركت سهامی آب منطقه‌ای مازندران است.  |  تولید و پشتیبانی: گروه دیبا