جمعه, 23 آذر 1397

 

 

دکتر یخکشی در بازدید استاندار مازندران از شبکه گلورد: 110 کیلومتر از کانال شبکه آبیاری و زهکشی گلورد احداث و آماده بهره برداری است.

آقای دکتر محمد ابراهیم یخکشی مدیرعامل آب منطقه ای مازندران در بازدید دکتر اسلامی استاندار مازندران از شبکه آبیاری و زهکشی گلورد گفت: 110 کیلومتر از کانال انتقال آب در شبکه 25 هزار هکتاری گلورد احداث و آماده بهره‌برداری است.  

 

وی با بیان این نکته که در نظر داریم در این شبکه حدود 300 کیلومتر کانال احداث نماییم گفت: بسیاری از اجزای این طرح از جمله دو سد انحرافی و کانال های اصلی آن احداث شده است و در مجموع 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

مدیرعامل آب منطقه ای مازندران با اشاره به شروع آبگیری اولیه این سد در تابستان سالجاری خاطر نشان کرد: با بهره برداری کامل از سد گلورد ضمن کنترل سیل، تولید انرژی برقابی و رونق گردشگری آب شرب شهرهای نکا، بهشهر؛ گلوگاه و روستاهای مسیر تامین می شود.

رئیس هیئت مدیره آب منطقه ای مازندران میزان سرمایه گذاری انجام شده در سد و شبکه گلورد را تا کنون 500 میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: این سرمایه گذاری سبب افزایش رضایت مردم در منطقه شده است.

دکتر یخکشی با تشریح وضعیت دیگر شبکه های آبیاری و زهکشی از جمله البرز و هراز، مجموع شبکه آبیاری و زهکشی در دست اجرای استان را 170 هزار هکتار اعلام کرد و گفت: امیدواریم با برخورداری بیشتر از حمایت استان و وزارت نیرو، مشکلات اعتباری این طرح ها کاهش یابد و بخش های باقیمانده با شتاب بیشتری عملیاتی شود.

وی در ادامه با بیان وضعیت طرح های تامین آب شرب استان؛ به طرح جامع آبرسانی اشاره کرد و تصریح نمود هم اکنون 5 طرح از 9 طرح آبرسانی استان عملیاتی شده است و برخی از آنها نیز از پیشرفت مناسبی برخوردار هستند.

در پایان استاندار مازندران با قدردانی از تلاش های انجام شده در بخش آب، اقدامات انجام شده را خوب اما ناکافی دانست و افزود: با توجه به نقش محوری آب در امر انتقال و توسعه استان مازندران باید گام های زیادی در این بخش برداریم.

ایشان در پایان با تاکید بر حل مشکلات اعتباری این طرح ها، بر بهره برداری بهینه از سرمایه گذاری های انجام شده تاکید کرد. 

منبع خبر: