جمعه, 23 آذر 1397

 

 

آغاز خاکریزی بدنه سد هراز مازندران

به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مازندران: عملیات خاکریزی بدنه سد مخزنی هراز به عنوان بزرگترین سد مخزنی در دست اجرای شمال کشور؛ در روز سه شنبه 28 آذر آغاز شد.  

 

در این مراسم که جمعی از مسئولین استانی و شهرستانی حضور داشتند آقای دکتر محمد ابراهیم یخکشی با اشاره به نقش مهم سد هراز در تامین آب شرب و کشاورزی منطقه گفت: پس از سال ها تلاش، امروز شاهد یک رویداد بسیار مهم در اجرای این طرح بزرگ هستیم.

وی با بیان اینکه به جایی رسیدیم که در چنین مرحله ای از انجام بسیاری از کارهای مهم و سخت از جمله: حفاری و اجرای تونل های انحراف، دسترسی و آبیاری و همچنین ایجاد فرازبند و حفاری جناحین عبور کردیم گفت: اجرای عملیات خاکریزی به مراتب آسان تر از اجرای بخش های مذکور بوده است و سرعت کار نیز افزایش خواهد یافت و امیدواریم بتوانیم طی مدت 30 ماه این کار مهم را به سرانجام برسانیم.

وی با قدردانی از قرارگاه سازندگی خاتم النبیاء که علی رغم محدودیت های اعتباری تلاش خوبی در این مدت انجام داد تاکید کرد: با توافقی که با پیمانکار این پروژه کردیم مقرر شد خاکریزی و دیگر فعالیت های سد در سه شیفت کاری در شبانه روز انجام شود.

وی میزان سرمایه گذاری انجام شده در سد هراز را 150 میلیارد تومان اعلام کرد و تصریح نمود: رقم مورد درخواست این شرکت برای سالجاری مبلغ 80 میلیارد تومان است و امیدواریم با نگاهی که دولت به سد هراز دارد این منابع مالی تامین شود.

دکتر یخکشی پیشرفت سد هراز را 33 درصد اعلام کرد و گفت: به موازات اجرای ساخت سد، جاده جایگزین آن که به طول 11 کیلومتراست در دست اجراست.

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل آب منطقه ای مازندران با بیان اینکه ساخت این سد تاکنون برابر برنامه زمان بندی پیش رفته است، اظهار امیدواری کرد در سال 99 بتوانیم عملیات خاکریزی را به اتمام برسانیم و شاهد آبگیری سد باشیم.

شایان ذکر است سد مخزنی هراز از نوع خاکی به ارتفاع 150 متر می باشد که سالانه قادر است 650 میلیون متر مکعب از آب رودخانه هراز را تنظیم و در اختیار 100 هزار هکتار از اراضی پایین دست قرار دهد

همچنین در این سد ساخت دو واحد نیروگاه به ظرفیت 25 مگاوات در برنامه این شرکت قرار دارد.

منبع خبر: