جمعه, 23 آذر 1397

 

 

چاره اندیشی برای کم آبی فصل زراعی آینده

در نشست مشترک معاونین و مدیران آب منطقه ای ، جهاد کشاورزی و هواشناسی راهکارهای عبور از بحران کم آبی در فصل زراعی آینده بحث و تبادل نظر شد .  

 

 

      به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مازندران ابتدا اقای مهندس رضوی با اشاره به کاهش 22 درصدی بارندگی در سه ماهه پائیز سالجاری افزود : متاسفانه عمده بارش ها در این مدت در غرب استان و یا در دشت ها اتفاق افتاده و امکان ذخیره برای فصل زراعی وجود نداشت .

      سپس آقای خدابخشی مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت با تشریح وضعیت آبدهی رودخانه از کاهش 60درصد برخی از رودخانه در بخش مرکزی و شرق استان در مقایسه با دوره شاخص 50 ساله خبر داد و گفت :روند کاهش از سمت غرب شروع و به سمت شرق افزایش می یابد بطوریکه بیشترین کاهش ها در رودخانه های تجن و نکا رود مشاهده می شود.

      در ادامه آقای مهندس امیر هوشنگ پاشا معاون بهره برداری آب منطقه ای مازندران با بیان وضعیت ذخیره سازی آب در سد های استان از کاهش 107 میلیون متر مکعبی حجم ذخیره سدها در مقایسه با سال گذشته خبر داد و تاکید کرد : این کاهش در طی سالهای اخیر بی سابقه بوده است بطوریکه پس از گذشت 4 ماه از شروع آبگیری  سد شهید رجایی در سالجاری میزان ذخیره از 22 میلیون متر مکعب به 36 میلیون متر مکعب رسیده است .

     وی با تشریح وضعیت ذخیره آب در دیگر سدها ی استان از جمله سد البرز که با کاهش 54 میلیون متر مکعبی در مقایسه با سال گذشته مواجه است تاکید کرد تلاش کنیم قبل از شروع فصل زراعی ظرفیت کلیه آب بندانها ی استان به طور کامل آبگیری شود.

     در ادامه آقای مهندس شهیدی فر با اشاره به کاهش 11 هزار هکتاری کشت دوم در سال جاری و ضرورت حفظ و بهره برداری بهینه از منابع آب افزود : همه تلاش خود را جهت استفاده بهینه از منابع آب در کشت شالی بکار خواهیم برد که در این راستا از هم اکنون بحث شخم و شیار زمستانه را در دستور کار سازمان قرار داده که انجام این مهم ضمن تقویت آبخوان ها ، نقش کلیدی را در صرفه جویی مصرف آب خواهد داشت .

      شهیدی فر با اشاره به ضرورت همراهی مردم برای عبور از بحران کم آبی ، بهره گیری از روش تناوبی آبیاری را از دیگر برنامه های جهاد کشاورزی استان ذکر کرد و تصریح نمود : در سال گذشته این روش موجب صرفه جویی 200 میلیون متر مکعبی در مزارع برنج در استان شده است .

     در پایان هر یک از مدیران نقطه نظرات خود را مطرح و مقرر شد برنامه عملیاتی فصل زراعی آینده بر  اساس سیستم آبی مناطق تهیه و برای تصویب به شورای حفاظت منابع آب استان ارائه شود. 

منبع خبر: