سه‌شنبه, 30 بهمن 1397

 

 

تاکید معاون بهره برداری آب منطقه ای مازندران بر ضرورت برخورد جدی با حفاران غیرمجاز

به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مازندران: آقای مهندس امیرهوشنگ پاشا معاون بهره برداری آب منطقه ای مازندران در جلسه مشترک فرمانداران دشت هراز که به ریاست معاون سیاسی امنیتی استانداری مازندران برگزار شد، ضمن تاکید بر پرهیز بهره برداران از بهره برداری غیرمجاز و غیراصولی گفت: کم آبی و خشکسالی نباید بهانه ای شود تا حفاران اقدام به حفر چاه غیرمجاز نمایند که در این صورت با حفاران غیرمجاز برخورد جدی خواهد شد و ادوات آنها توقیف می شود.  

 

وی با تشریح نظام تقسیم و توزیع آب از سد انحرافی هزارسنگر برای دشت هراز بر ضرورت صرفه جویی در مصرف آب تاکید و خواستار مشارکت همه ذینفعان و دستگاه ها با همکاران این شرکت شد.

پاشا با قدردانی از همراهی و پشتیبانی ایستگاه قضایی و انتظامی استان با بخش آب نقش نیروهای انتظامی و مراجع قضایی را بسیار مهم برشمرد و افزود: در شرایط کم آبی و خشکسالی به همراهی و کمک آن ها بیشتر نیاز داریم.

معاون بهره برداری آب منطقه ای مازندران با تشریح وضعیت ذخیره و ورودی آب به سدها و آبدهی چشمه ها گفت: تاکنون حدود 50 درصد از حجم ذخیره سدهای استان پر و مابقی خالی است و ورودی های سدها نیز به حداقل ممکن رسیده است و آبدهی چشمه ها نیز 40 درصد کاهش یافته است و حدود 87 درصد از حجم آب بندان های استان آبگیری شده اند.

پاشا در ادامه با اشاره به الزام همه دستگاه ها و بهره برداران به رعایت فرایند تامین سوخت چاه ها و همچنین مشارکت دستگاه ها و ذینفعان در امر تحقیق آمار و اطلاعات، اجرای طرح های فوری اضطراری برای بهره برداری بهینه از منابع آب را برای بخشی از مناطق ضروری برشمرد و افزود: می توان با اجرای اینگونه طرح ها از جمله لایروبی، مرمت و بازسازی بخشی از آب مورد نیاز را تامین و جبران نمود.

ایشان در پایان بر امر آموزش و اطلاع رسانی به ویژه از طریق رسانه ملی تاکید کرد و گفت: برای ارتقاء سطح آگاهی بهره برداران باید به برنامه های متعدد با موضوع آب پرداخته شود تا فرهنگ صحیح و اصولی بهره برداری از آب در بین مصرف کنندگان نهادینه شود.

منبع خبر: