سه‌شنبه, 4 مهر 1396


تماس با ما

ساری کیلومتر 3 جاده ساری - قائمشهر
کد پستی: 4815898643
تلفن : 4 ـ 01133347801
فاکس : 01133347800

آمار بازدیدکنندگان
کاربران آنلاین :22
بیشترین بازدید همزمان:100
بازدید امروز :126
بازدید دیروز :1861
کل بازدید :1156822
میانگین بازدید :1214
آخرین به روزرسانی:1396/07/03 13:26:28

 

    سامانه یکپارچه حفاظت و بهره برداری منابع آب و مشترکین در شرکت های آب منطقه ای استقرار می یابد 1394/04/30
به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مازندران : کارگروه تخصصی آب های سطحی و مشترکین شرکت های آب منطقه ای کشور در نشست مشترک در محل سد شهید رجایی ساری راهکار عملیاتی استقرار این سامانه را طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه سی ام و سی و یکم تیرماه سالجاری بررسی می نمایند .

در این نشست ابتدا آقای دکتر ارویی کارشناس ارشد منابع آب کشور و مسئول این سامانه گفت : هدف از استقرار این سامانه تسهیل در ارائه خدمات به ارباب رجوع و ایجاد وحدت رویه در سطح ملی و ارتقاء خدمات به ارباب رجوع و بهره گیری از ظرفیت های بخش خصوصی از جمله دفاتر پیشخوان است .

وی با اشاره به قابلیت این سامانه و انعطاف پذیری آن گفت : به مرور هر یک از شرکت ها اطلاعات سامانه قبلی خود را وارد این سیستم که از جامعیت بیشتری برخوردار است نموده که امیدواریم با استقرار این سیستم گامی در جهت دولت الکترونیک برداریم .

قبل از شروع این جلسه مدیران دفاتر مشترکین و روابط عمومی شرکت آب منطقه ای مازندران  گزارشی از وضعیت منابع آب به ویژه وقوع دو پدیده خشکسالی و سیل در فصل زراعی جاری در استان مازندران ارائه  دادند .

 


    شعیبی : طغیان رودخانه چشمه کیله موجب تخریب سردهنه های زراعی تنکابن شده است 1394/04/30
به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مازندران : آقای ابوالحسن یوسف شعیبی مدیر امور منابع آب تنکابن ، رامسر و عباس آباد از تخریب سردهنه های زراعی منطقه تنکابن بر اثر طغیان و سیل رودخانه چشمه کیله خبر داد .

وی بابیان اینکه بارش شدید باران در روز دوشنبه در منطقه تنکابن موجب طغیان رودخانه چشمه کیله و وقوع سیلاب در منطقه شد گفت : این سیل موجب قطع جاده ارتباطی روستاهای گاوپل و یاندشت و آبگرفتگی مزارع و جاده های حاشیه رودخانه ها ، تخریب سردهنه ها زراعی و مزارع پرورش ماهی و تخریب برخی از پل های ارتباطی شده است .

مدیر امور آب تنکابن همچنین افزود : در این سیل تاج بند انحرافی  هردوآبرود و پل پرچور عباس آباد تخریب شده و بخشی از شهر کلارآباد در محدوده میدان کلارآباد دچار آبگرفتگی شده و خساراتی وارد نموده است .

 


    مهندس وجدی : آزاد سازی بخشی از بستر رودخانه هراز در رفیع آباد و فرح آباد آمل 1394/04/29
به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مازندران آقای مهندس حسن وجدی مدیر امور منابع آب آمل و محمود آباد از آزاد سازی بخشی از بستر روخانه هراز در محدوده روستاهای رفیع آباد و فرح آباد آمل خبر داد .

 

 

 وی با اشاره به تلاش امور منابع آب آمل در زمینه آزاد سازی بستر رودخانه بزرگ هراز تصریح کرد  : متأسفانه در محدوده رفیع آباد و فرح آباد آمل علی الرغم تذکرات شفاهی و کتبی همکاران ما به متصرفین  ، موضوع به مقامات قضایی شهرستان منعکس شد که با دستور و عنایت دادستان محترم و همکاری موثر نیروی انتظامی به ویژه کلانتری 12 شهرستان آمل ، نسبت به قلع  قمع اعیانی های غیر مجاز در بستر رودخانه هراز در محدوده روستاهای مذکور اقدام و بستر یاد شده آزاد شد .

 مدیر امور منابع اب آمل  با بیان اهمیت رودخانه هراز و  نقش آن در تامین اب زراعی و شرب منطقه افزود : حوزه آبریز این رود خانه که در بخش مرکزی دامنه شمالی البرز قرار دارد از غرب به رودخانه آلش رود و از شرق به رود خانه گرم رود و بابلرود محدود است. از ارتفاعات 5678 متری قله دماوند سرچشمه گرفته و یکی از پر آب ترین و طو لانی ترین رود خانه شمال کشور محسوب می شود.     

طول این رودخانه 185 کیلو متر و وسعت حوزه آبریز آن  4060 کیلو متر مربع و  متوسط آبدهی سالیانه آن  940 میلیون متر مکعب می باشد  و حداکثر دبی سیلاب با دوره بر گشت 25 سالهآن  400 متر مکعب ثانیه است. که متاسفانه به علت دخل و تصرف در بستر آن سیل اخیر آن( خردادماه 94 )  که حدود 240 متر مکعب بر ثانیه بوده خسارات فراوانی را در منطقه بجای گذاشته است

 


    مهندس مصطفوی : نباید اراضی که از چاه های غیر مجاز استفاده می کنند محصولات آنها بیمه ، چاه آنها برقدار و از خدمات دولتی استفاده کنند 1394/04/24
آقای مهندس سید محمد علی مصطفوی مدیر کل حفاظت و بهره برداری آب کشور در جلسه راهبری طرح احیاء و تعادل بخشی آب منطقه ای مازندران با تشریح وضعیت بحرانی آب زیرزمینی کشور گفت :

 

مخازن آب زیرزمینی کشور با افت 110 میلیارد متر مکعبی مواجه است که 40 درصد آن در هشت سال گذشته اتفاق افتاده و ما در حال حاضر سالانه رقمی در حدود 6 میلیارد متر مکعب افت آب زیرزمینی در کشورمان داریم  و اگر این روند استمرار یابد و جلوی اشتباه خود را نگیریم باید شاهد جابجایی 52 میلیون نفر از جمعیت کشور در آینده نه چندان دور باشیم .

وی بابیان اینکه در گذشته ما تصمیمات خود را بر اساس سال های پر آبی اتخاذ کردیم و بدون آنکه شرایط امروز کشور در زمینه کم آبی را مد نظر قرار بدهیم با دست خود زمینه مرگ زمین را فراهم کرده ایم تاکید کرد : باید با نگاه سیستمی و یکپارچه و بهره گیری از توان همه آحاد جامعه از تداوم این بحران جلوگیری بکنیم که خوشبختانه شورای عالی آب کشور مصوبات خوبی جهت جبران و مقابله با این بحران اتخاذ کرده و ما باید تلاش کنیم که به نحو مطلوب این تصمیمات عملیاتی شود .

مدیر حفاظت و بهره برداری آب کشور با اشاره به وجود بالغ بر 350 هزار حلقه چاه غیر مجاز در کشور و اثرات نامطلوب آن برمنابع آب زیرزمینی گفت : نباید دستگاه های اداری و اجرایی ما به اینگونه چاه ها که خلاف قانون حفر شده اند و سفره های ما را تهدید می کنند خدمات دولتی مانند برق ، سوخت ، بیمه ، کود و ... بدهند .

آقای مصطفوی با تشریح سیاست ها و برنامه وزارت نیرو در بخش آب زیرزمینی از تولید سند کیفی منابع آب و سند طرح احیاء و تعادل بخشی و تصویب آن توسط شورای عالی آب کشور در آینده نزدیک خبر داد و گفت : این اسناد به عنوان یک تکالیف قانونی به استان ها ابلاغ خواهد شد و همه موظف به اجرای دقیق آن هستند .

در این جلسه آقای دکتر یخکشی مدیر عامل آب منطقه ای مازندران با تشریح اقدامات طرج احیاء و تعادل بخشی در مازندران گفت : برنامه عملیاتی ما تدوین اما در اجرای ان در آغاز راه هستیم و همه سعی خود را بکار خواهیم بست تا به نحو احسن این طرح در استان اجرایی شود .

دکتر یخکشی افزود : برای اجرای بهتر این طرح برخی از مناطق از جمله دشت نکا و بهشهر را به عنوان پایلوت انتخاب کرده و درنظر داریم با کمک دستگاه اجرایی استان از جمله شورای حفاظت منابع آب آن را عملیاتی کنیم .

مدیر عامل اب منطقه ای مازندران تصریح کرد : در اجرای این  طرح ما بحث اموزش و اطلاع رسانی و نصب کنتور هوشمند و ایجاد تشکل را در اولویت اول خود قرار دادیم و معتقدیم حفاظت از اب زیرزمینی بدون مشارکت مردم ممکن و میسر نخواهد بود .

شایان ذکر است در این جلسه برنامه شرکت در زمینه طرح احیاء تعادل بخشی توسط مدیران  دفاتر حفاظت و روابط عمومی ارائه شد .

 


    100 هکتار از اراضی شالیزاری دو دانگه از خشکسالی نجات یافت 1394/04/23
به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مازندران : حدود یکصد هکتار از اراضی شالیزاری دشت سرگچین دو دانگه ساری که با کمبود شدید آب مواجه شده بود و در طی یک ماه گذشته آب آنها قطع شده بود آب مورد نیاز اراضی کشاورزی آنها از طریق اجرای یک خط انتقال به طول 5 کیلومتر و به قطر 300 میلی متر آب تامین شد .

 

 

آب موجود که از آب های برگشتی خروجی دشت کرجا بوده توسط  ایستگاه پمپاژ کرجا باز چرخانی و از طریق خط انتقال  جدید احداث شده به مزارع شالیزاری دشت سرگچین انتقال یافته و سبب خوشحالی کشاورزان 7 روستای منطقه شده است .

اعتبارات این طرح که از محل اعتبارات آب منطقه ای می باشد بالغ بر 7 میلیارد ریال با احتساب ایستگاه پمپاژ هزینه در بر داشته است .

شایان ذکر است در پی کاهش نزولات جوی و کاهش آبدهی رودخانه اشک رود دو دانگه کشاورزان منطقه به نا چار  از ابتدای فصل  زراعی به حفر چاه متعدد سطحی روی آورده بودند که این چاه ها نیز  یکی پس از دیگری خشک و از مدار خارج شده اما با اقدام  ( انتقال آب به سرگچین ) ضمن رفع کمبود آب شالیزار های منطقه ،   آب زیر زمینی دشت سرگچین نیز تقویت خواهد شد و کشاورزان می توانند با استفاده تلفیقی از آب سطحی و زیرزمنی سال زراعی را پشت سر گذاشته و میزان خسارت ناشی از خشکسالی را به حداقل برسانند.

 

 


    راهکارهای عملیاتی جهت تأمین آب شرب سالم در ششمین جلسه کارگروه اجرایی مدیریت جامع کیفیت منابع آب مازندران مورد بررسی قرار گرفت . 1394/04/21
به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مازندران : تأمین آب شرب سالم چه در محدده شهری و چه در محدوده روستایی به عنوان مهمترین الویت کاری کار گروه اجرایی مدیریت جامع کیفت منابع آب استان تعیین وراهکار های عملیاتی آن مورد بررسی قرار گرفت .

این کارگروه که متشکل از نمایندگان مدیران دستگاه آب منطقه ای ، آب و فاضلاب شهری و آب و فاضلاب روستایی ، معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان و جهاد کشاورزی می باشد . ابتدا مهندس امیر هوشنگ پاشا معاون بهره برداری آب منطقه ای مازندران برنامه عملیاتی این در زمینه حفظ کیفیت منابع تأمین آب شرب اعلام کرد و گفت : تلاش شد با تعیین حریم کیفی سدهایی که تأمین آب شرب را در استان به عهده دارند از ورود هر گونه آلودگی به مخازن سدهای یاد شده جلوگیری شود و در بخش آب زیر زمینی نیز با ممنوعه کردن مناطق تأمین اب شرب منابع منطقه مورد نظر بشدت کنترل و تحت نظارت می باشد تا سفره ما از لحاظ کمی و کیفی دچار مشکل نشود .

سپس معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب روستایی با تشریح برنامه های جمع آوری فاضلاب های روستایی به ویژه در بالادست سدها  و تعیین جمع آوری فاضلاب  146 روستا در اولویت  کاری آن شرکت تأکید کرد : برنامه خیلی خوبی در این زمینه تدوین اما عملیاتی کردن آن نیازمند منابع مالی است که امیدواریم در تخصیص اعتبارات به این مهم توجه شود .

در ادامه معاون جهاد کشاورزی مازندران نیز ضمن تشریح برنامه این سازمان در زمینه کاهش مصرف کود و سم از سوی کشاورزان  گفت : خوشبختانه با اقداماتی که در سالهای اخیر انجام  شد بیش از 99 درصد از محصولاتی که تولید می شود سالم است و رویکرد مردم نیز جهت تولید محصولات طبیعی بسیار خوب بوده و این امر در روند کیفیت منابع اب استان تاثیر جدی خواهد داشت .

 در پایان نماینده معاونت بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز با اشاره به اقدامات این دستگاه در استان به ویژه نظارت بر امر تولید آب شرب ، خواستار سرمایه گذاری بیشتر جهت حفاظت کیفی مخازن سدهای استان شد و گفت: با توجه به تراکم جمعیت و شرایط خاص جغرافیایی و محدودیت برداشت از آب زیر زمینی توجه به مخازن سد ها و حفاظت کیفی از آن باید در الویت طرح های مهم استان قرار گیرد .

در انتهای این جلسه یکی از مشاورین آب منطقه ای مازندران گرازشی از وضعیت آب شرب شهر های نوشهر و چالوس و چگونگی رعایت حریم کیفی منابع آب این دو شهر ستان را ارائه دادند.

 

 

 


    کشاورزان صرفه جویی کنند میزان آبی که می توانیم تاپایان فصل زراعی در اختیار کشاورزان قرار دهیم کمتر از 20 میلیون متر مکعب است 1394/04/21
آقای مهندس جواد طوسی مدیر امور بهره برداری و نگهداری از تأسیسات آبی استان گفت : میزان آبی که می توانیم تا پایان فصل زراعی در اختیار کشاورزان قرار دهیم کمتر از 20 میلیون متر مکعب است و کشاورزان باید در دشت 50 هزار هکتار تجن صرفه جویی کنند .

  وی با بیان اینکه همه روش ها جهت مدیریت بهینه آب به ویژه تقسیم و توزیع درست آن در سالجاری بکار گرفته شد افزود :اگر مقدار آبی که در پشت سد در سالجاری ذخیره داشتیم می خواستیم به صورت عادی رها سازی کنیم این آب در ابتدای تابستان به اتمام می رسید اما با اعمال روش نوبت بندی در این دشت ، بهره گیری از آب زیر زمینی ، مدیریت در بهره برداری بهینه از آب بندان ها ، حضور مستمر و شبانه روزی به نحوه تقسیم و توزیع آب تا پای مزرعه و همکاری مردم سبب شد تا از آب موجود به نحو شایسته استفاده شود  .

  مدیر بهره برداری و نگهداری از تأسیسات آبی شرکت آب منطقه ای مازندران با اشاره به کاهش نزولات جوی در سالجاری به ویژه در فصل زراعی به میزان حدود 45 درصد و کاهش  آبدهی رودخانه ها به میزان 38 درصد گفت : سال سختی را در بخش تأمین آب زراعی داریم که امیدواریم با عنایت خداوند و همکاری خوب مردم به خوبی پشت سر بگذاریم .

  ایشان در پایان با قدردانی از تلاش همه کسانی که در امر تقسیم و توزیع آب این مجموعه را یاری کردند افزود : تخلیه نسبتاً کامل تأسیسات آبی استان در سال زراعی کاری ما را برای سال آتی نیز دشوارتر کرده و باید بلافاصله بعد از اتمام فصل زراعی آبگیری سدها و آب بندان ها را با جدیت بیشتری آغاز کنیم و نسبت به بازسازی سردهنه ، لایروبی انهار و توسعه شبکه انتقال گام جدی برداریم که این امر نیازمند حمایت دستگاه های اجرایی ذیربط و همراهی مردم است تا انشا ا ... در سال آتی مشکلات کمتری داشته باشیم .

 


    شعیبی : دپوی غیر مجاز شن و ماسه در حاشیه رودخانه ها ی تنکابن و عباس آباد جمع آوری می شود 1394/04/16
به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مازندران ، آقای ابوالحسن شعیبی مدیر امور منابع آب تنکابن ، رامسر و عباس آباد گفت : با هماهنگی که با دادستان محترم دادسرای عمومی و انقلاب شهرهای تنکابن و عباس آباد به عمل آمد نسبت به جمع آوری دپوهای غیر مجاز شن و ماسه درحاشیه رودخانه های منطقه اقدام می شود .

  وی با بیان اینکه در بسیاری از موارد برداشت غیر مجاز شن و ماسه به صورت شبانه و به دور از چشمان ماموران ما و حتی مردم  صورت می گیرد و در حاشیه رودخانه دپو و در فرصت مناسب جابجایی انجام می شود و شناسایی آنها نسبتا دشوار می باشد ، افزود : این اقدام ضمن آنکه سبب کاهش برداشت های غیر مجاز در رودخانه منطقه شده از شن و ماسه موجود که بخشی از انفال عمومی است مصادره وبا  همکاری شهرداریها و بخشداری ها جمع آوری و برای عمرانی و آبادی منطقه به مصرف می رسد .

مدیر  امور منابع آب تنکابن ، رامسر و عباس آباد با اشاره به اقدامات دیگر امور در برخورد با متخلفین شن و ماسه گفت : مسدود کردن راهای دسترسی به رودخانه ها از جمله روش های دیگری است که با بکار گیری ماشین آلات سنگین صورت می گیرد و امکان بازگشایی آن را که زمان زیادی  می طلبد از متخلف سلب می نماید و متخلف در فرصت شبانه  نمی تواند نسبت به باز گشایی مسیر اقدام نماید  .

وی با قدردانی از همکاری بسیار خوب نیروی انتظامی و مراجع قضایی منطقه  اظهار امیدواری کرد  در سایه  تعامل و حمایت دستگاه و قضایی و همچنین فرمانداران منطقه بتوانیم در حفظ و حراست از رودخانه های منطقه  به نحو شایسته عمل نمایم .

شایان ذکر است در محدوده عمل امور منابع آب تنکابن ، رامسر و عباس آباد بیش از 11 رودخانه کوچک و بزرگ از جمله چشمه کلیه ، صفارود ، کاظم رود قرار دارد که آبدهی سالانه آنها حدود یک میلیارد متر مکعب می باشد که این رودخانه ها نقش بسیار مهمی در اقتصاد منطقه بویژه تامین آب شرب، کشاورزی  وصنعت منطقه دارند.

 


    پاشا : آبگیر کلیه مزارع پرورش ماهی در مازندران باید به سیستم اندازه گیری مجهز شوند 1394/04/16
آقای مهندس امیر هوشنگ پاشا معاون بهره برداری شرکت آب منطقه ای مازندران با تشریح سیاست های شرکت مبنی بر استفاده بهینه ازمنابع آب در بخش های مختلف از جمله صنعت ، کشاورزی و شرب و آبزی پروری گفت :

  متأسفانه برخی ازمزارع پرورش ماهیان سردابی بدون توجه به مفاد قرار داد و نادیده گرفتن میزان مجوز مبادرت به اضافه برداشت از آب نموده که این امر نابسامانی ها و معضلاتی را از لحاظ کمی و کیفی برای منابع آب ما به دنبال دارد .

  وی با بیان اینکه امور ات منابع آب این شرکت در شهرستان ها  با انجام بازدید های میدانی مکلف به نظارت بر این امر مهم شده اند و منبعد از اضافه برداشت ها جلوگیری خواهند کرد، از مالکان و بهره برداران کلیه مزارع پرورش ماهی خواست چنانچه تا کنون موفق به اصلاح دهانه آبگیر و تجهیز مدخل ورودی مزارع به سیستم اندازه گیری آب نشده اند هر چه سریعتر اقدام در غیر این صورت اقدام قانونی صورت خواهد گرفت .

معاون بهره برداری شرکت آب منطقه ای مازندران در پایان با تأکید بر اخذ مجوز از سوی همه پرورش دهندگان و رعایت مفاد قرارداد گفت : شناسایی مزارع غیر مجاز پرورش ماهی نیز در سالجاری جز برنامه های اصلی امور تابعه منابع آب این شرکت می باشد که ضمن جلوگیری از بهره برداری غیر مجاز نسبت به معرفی آنها به مراجع قضایی نیز اقدام خواهد شد .

 

 


    دکتر یخکشی : ما باید از مشارکت مردم در طرح مدیریت جامع سیل به ویژه مقابله با سیل و بازگشایی مسیر ها و ساماندهی ساخت و ساز ها بهره بگیریم . 1394/04/15
آقای دکتر محمد ابراهیم یخکشی مدیر عامل آب منطقه ای مازندران در جلسه کارگروه سیل و مخاطرات دریایی استان با بیان اینکه مدیریت سیلاب در مازندران ویژه است چرا که سیلاب در این استان پیوسته است و از لحاظ فراوانی به دلیل برخورداری از تعدد رودخانه ها ی فراوان ، تراکم جمعیت و شرایط خاص جغرافیایی در مقایسه با دیگر استان های کشور در ردیف اولی ها قرار داریم گفت : باید تلاش کنیم با اقدامات پیشگیرانه میزان خسارات را در هر سیل به حداقل برسانیم .

 

 

وی با اشاره به ضرورت مشارکت مردم در طرح مدیریت جامع سیلاب گفت : بدون مشارکت مردم طرح مدیریت جامع سیلاب محقق نمی شود .لذا یک وقت باید برای مقابله با سیل از مشارکت و حضور مردم کمک بگیریم  و در یک زمان  دیگر برای اقدام پیشگیرانه باید مردم را در بازگشایی مسیر رودخانه ها و مجاری آبی دخالت داده  و یا در ساماندهی ساخت و سازها باید مردم را  پیشگام قرار دهیم  و در مواردی نیاز به مشارکت مالی مردم است  بسترهای آن را فراهم کنیم .

رئیس کارگروه  سیل استان ضمن بر شمردن اهمیت و نقش این کارگروه مدیریت سیل استان بر نقش مشورتی و نظارتی آن تأکید کرد و گفت : این کارگروه باید با اعتماد  سازی نقش کلیدی در تمام بخش ها از جمله  مدیریت توزیع منابع مالی سیلاب استان داشته باشد و اولویت ها  را این کارگروه تعیین بکند .

     رئیس هیأت مدیره آب منطقه ای مازندران با تأکید بر پیگیری و جذب اعتبارات سیل استان و مبادله به موقع موافقت نامه طرح ها ، داشتن برنامه کوتاه مدت و بلند مدت را امری ضروری  برای این کارگروه بر شمرد و تصریح کرد : استان باید در این زمینه الگو و سرآمد بوده و در سطح ملی حرف های زیادی برای گفتن داشته باشد و این کار نیازمند همدلی همه دستگاه ها است .

مدیر عامل آب منطقه ای مازندران در پایان سخنان خود  با اشاره به ضرورت  ایجاد بانک اطلاعاتی مناسب جهت مقابله با سیل بر حضور مستمر و موثر نمایندگان هر یک از دستگاه ها تأکید کرد .

   در این جلسه همچنین آقای مهندس چنگیز افشار دبیر کارگروه سیل استان با تشریح طرح جامع مدیریت سیلاب استان گزارشی از اقدامات اجرایی از جمله لایروبی وساماندهی 600 کیلومتر از رودخانه های استان، احداث دیواره حفاظتی به طول 11 کیلومتر و احداث سازه تثبیت بستر رودخانه به طول 20 کیلومتر و رپرگذاری بستر و حریم رودخانه ها به طول 73 کیلومتر از سوی آب منطقه ای استان طی 10 سال گذشته اشاره کرد و افزود : با انجام مطالعات جامع مهندسی رودخانه ها پروزه های سازه و غیر سازه ای طرح جامع مدیریت  سیلاب مشخص و با عملیاتی کردن آن اقدامات پیشگیرانه اساسی نیز محقق می شود .

 

 


1 2 صفحه:
« اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال »

© تمامی حقوق این وب‌سایت، متعلق به شركت سهامی آب منطقه‌ای مازندران است.  |  تولید و پشتیبانی: گروه دیبا